Rekordowe upały w Azji południowo-wschodniej. Jakie mogą mieć wpływ na rynki?

12.05.2023 09:18|Zespół Analityków, Conotoxia Ltd.

W następstwie zmian klimatycznych coraz częściej mamy do czynienia z huraganami, suszami, powodziami i innymi skrajnymi zjawiskami atmosferycznymi, które mogą wpływać na gospodarkę. Susze doprowadzają do zmniejszenia plonów w rolnictwie, co może skutkować wzrostem cen żywności i surowców rolnych na światowych rynkach. Zmniejszenie ilości dostępnej żywności może z kolei prowadzić do jej niedoborów, szczególnie w azjatyckich krajach rozwijających się, czyli m.in. w Indiach. Dla tej gospodarki zmniejszone wpływy z produkcji żywności mogą też mieć kluczowe znaczenie ze względu na to, że aż 16,8 proc. zatrudnionych pracuje tam w rolnictwie, przy średniej 5,8 proc. dla całego regionu (dane Banku Światowego). Jak ta sytuacja może wpłynąć na rynki finansowe?

Pesymistyczne prognozy meteorologów

Według długoterminowych prognoz meteorologów suchy sezon w tym roku będzie trwał dłużej niż zwykle i będzie towarzyszyło mu jeszcze mniej deszczu niż zwykle. Temperatury przekraczają rutynowo 40 stopni Celsjusza w Tajlandii, Laosie i Kambodży. W rezultacie pojawiają się miejscowe braki dostępności do wody i energii elektrycznej. Historyk klimatu Maximiliano Herrera nazwał aktualne warunki klimatyczne najgorszą fala upałów w historii Azji". Według Herrera sezon samozapłonów upraw i lasów trwa zwykle około dwóch miesięcy i kończy się wraz z nadejściem pory deszczowej. Prognozy pogody w Kambodży mówią jednak o przedłużeniu fali upałów do połowy maja, z mniejszymi opadami niż w 2022 r. Prognozy te można stosować w równym stopniu do południowego Wietnamu, Laosu, Tajlandii i Mjanmy, a w przypadku ich poprawności potencjalna susza może mieć katastrofalny wpływ na biedniejsze gospodarki tego regionu.

Źródło: https://en.sat24.com/en/forecastimages/azie/forecasttemp

Produkty rolne zagrożone nieurodzajem

Produkty rolne, m.in. ziarna zbóż, kawa czy olej palmowy, są narażone na znaczący wpływ suszy. Ceny pszenicy wydają się szczególnie podatne na zmiany klimatu, a Chiny i Indie zajmowały w 2020 r. odpowiednio 1. i 3. miejsce na świecie w jej wytwarzaniu, stanowiąc kolejno 17 i 12,5 proc. światowej produkcji. Nieurodzaj może doprowadzić do niedoborów i drastycznie napędzać wzrost cen pszenicy. Mimo to obecnie mamy do czynienia z nadpodażą na rynkach takich produktów jak kukurydza, słonecznik oraz pszenica. Jest to związane z odblokowaniem ponad 23 mln ton zboża i produktów spożywczych z Ukrainy. Wojna w tym kraju sprowadza rynki rolne w dół.

Źródło: https://worldpopulationreview.com/country-rankings/wheat-production-by-country

Źródło: Tradingview

Możliwe negatywne konsekwencje dla krajów rozwijających się

Na możliwy nieurodzaj szczególnie narażone wydają się biedniejsze kraje tego regionu, które jednocześnie mają wysoki odsetek ludzi pracujących w rolnictwie. Do takich państw Azji południowo-wschodniej należą m.in. 

Mjanma (23 proc.), Kambodża (22 proc.) czy Indie (17 proc.). Nieurodzaj w tych państwach może doprowadzić nawet do klęsk głodowych oraz znacznego spowolnienia spowodowanego koniecznością wprowadzania programów wsparć i dofinansowań dla obywateli tych państw.

Źródło: https://data.worldbank.org/indicator/NV.AGR.TOTL.ZS?type=shaded&view=map

 

Grzegorz Dróżdż, CAI, Analityk Rynków Finansowych Conotoxia Ltd. (usługa inwestycyjna Cinkciarz.pl)

Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 73.18% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

10 May 2023 10:11

Polska dołącza do innych krajów, nabywców złota. Czy kruszec może zyskiwać na wartości?

9 May 2023 11:00

Legenda inwestycyjna Carl Icahn pod presją po publikacji raportu Hindenburg Research, czyli jak reputacja przesłoniła rzeczywistość

8 May 2023 15:37

Apple uruchomił konto oszczędnościowe – czym się kierował i jakie mogą być kolejne kroki?

4 May 2023 15:20

Przeceny na rynku akcji – czy to szansa na złapanie okazji?

28 Apr 2023 12:31

Wzrost PKB kwartał do kwartału w USA okazał się mniejszy niż się spodziewano. Co to oznacza dla FED-u?

27 Apr 2023 14:25

Plan przejęcia Activision Blizzard przez Microsoft jest zagrożony, ponieważ regulatorzy blokują transakcję: co dalej?

71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.