Polska stała się kolejnym krajem, który zwiększył swoje zasoby złota, kupując w kwietniu ok. 15 ton. Według danych Międzynarodowego Funduszu Walutowego globalne rezerwy złota banków centralnych w marcu br. pozostały praktycznie bez zmian, czyli poczynione zakupy wyrównały sprzedaż. Chiny ogłosiły piąty z rzędu miesiąc wzrostu swoich rezerw złota, nabywając w marcu 18 ton, a Singapur zwiększył swoje rezerwy o 17 ton (do 222 t), co oznacza wzrost o 45 proc. w stosunku do końca 2022 r. Czego możemy oczekiwać w najbliższej przyszłości na rynku szlachetnego kruszcu?
Skala zakupów i rezerw NBP
Narodowy Bank Polski w kwietniu 2023 r. zwiększył swoje zasoby złota o ok. 15 ton, do łącznie 243,5 t. Polska zajmuje obecnie 22. miejsce w światowym rankingu banków centralnych pod względem ilości złota oraz trzecie w regionie Europy Środkowo-Wschodniej, po Rosji i Turcji.
Według raportu World Gold Council (WGC) popyt banków centralnych w I kw. 2023 r. osiągnął wartość 228 ton, a zainteresowanie złotem jest wynikiem globalnej niepewności gospodarczej i szukania bezpiecznej przystani przez inwestorów, zwrotu polityki Rezerwy Federalnej w kwestii stóp procentowych oraz problemów w amerykańskim sektorze bankowym.
Źródło: Dane NBP
Ustabilizowanie popytu i podaży w marcu
Według raportu WGC sprzedaż złota w marcu była napędzana przede wszystkim przez Turcję (zakup 15 ton), Uzbekistan (zakup 11 ton) i Kazachstan (zakup 10 ton). Rosja wykazała w tym okresie spadek rezerw o 3 tony po przesłaniu wcześniej niezgłoszonych informacji datowanych od lutego 2022 r. Dało to zrównanie się popytu i podaży na operacjach banków centralnych. Mimo to wraz z początkiem kwietnia w notowaniach złota mogliśmy zobaczyć przebicie poziomu 2000 USD za uncję. Jak wskazaliśmy w artykule poświęconym korelacją aktywów ceny złota historycznie najbardziej były powiązane z cenami srebra (korelacja 0,79), platyny (korelacja 0,58) oraz indeksu dolara (korelacja minus 0,4). Ten ostatni może być uznany za jeden z czynników fundamentalnych dla ceny złota (wycenianego w tej walucie). Od września ub.r. obserwujemy silną zmianę trendu indeksu USD na spadkową, a dalsze osłabienie tej waluty może być czynnikiem sprzyjającym kolejnym podwyżkom cen szlachetnego metalu. Mimo to ostatecznie głównym czynnikiem kierującym cenę jest popyt i podaż, które w marcu oscylowały blisko równowagi.
Źródło: Conotoxia MT5, XAUUSD, Daily
Grzegorz Dróżdż, CAI, Analityk Rynków Finansowych Conotoxia Ltd. (usługa inwestycyjna Cinkciarz.pl)
Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.
Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 73.18% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.