Sześć tygodni z rzędu wzrostów indeksów giełdowych

09.04.2021 11:58|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

Dobra passa na rynku akcji wydaje się kontynuowana, i to po obu stronach Atlantyku, dzięki zapewnianiu wsparcia dla gospodarek ze strony rządów oraz banków centralnych.

Europejskie rynki akcji zdają się być na dobrej drodze do osiągnięcia szóstego z rzędu tygodnia wzrostów, a DAX 30 do utrzymania się blisko rekordowego poziomu 15 170, ponieważ inwestorzy zdają się skupiać na perspektywie silnego ożywienia gospodarczego, wspomaganego przez ogromne wsparcie fiskalne i monetarne oraz wprowadzenie szczepionek. Jednocześnie w centrum uwagi pozostanie rosnąca liczba zakażeń wirusem COVID-19 w Europie oraz obawy związane ze szczepionką AstraZeneca.

Giełdowi inwestorzy w różowych okularach

Z danych gospodarczych wynika, że w lutym aktywność przemysłowa w największych gospodarkach strefy euro, w tym w Niemczech i Francji, gwałtownie spadła. W czwartek, jak wynika z relacji z posiedzenia Europejskiego Banku Centralnego, decydenci omówili mniejszy wzrost zakupów obligacji w ramach programu PEPP i zgodzili się, że bank centralny nie musi w pełni wykorzystywać pulę środków, jeśli uda się utrzymać korzystne warunki finansowania.

Z kolei w Stanach Zjednoczonych kontrakty terminowe wydaje się, że poszybowały w piątek w górę, osiągając rekordowe poziomy. Inwestorzy mogli zlekceważyć rosnącą już drugi tydzień z rzędu liczbę wstępnych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych, skupili się natomiast na perspektywie silnego ożywienia gospodarczego w tym roku. Rynki z zadowoleniem przyjęły również gołębi komunikat Rezerwy Federalnej, która powtórzyła, że utrzyma warunki finansowe na możliwie najłagodniejszym poziomie w przewidywalnej przyszłości. Rentowność obligacji, która ostatnio nieustannie rosła, w czwartek spadła z maksimów osiągniętych na początku kwietnia.

Co zaszkodziło funtowi?

Na rynku walutowym widoczna jest słabość brytyjskiej waluty, która do niedawna była jedną z bardziej rozchwytywanych przez inwestorów. Brytyjski funt osłabił się w piątek poniżej 1,37 dolara, osiągając najniższy poziom od 5 lutego, ponieważ inwestorzy obawiają się, że spowolnienie tempa szczepień w Wielkiej Brytanii może opóźnić plany rządu dotyczące ponownego otwarcia gospodarki, pomimo niedawnego potwierdzenia przez premiera Borisa Johnsona, że „drugi etap" znoszenia restrykcji nastąpi w przyszłym tygodniu. Premier ogłosił również na początku tego tygodnia uruchomienie nowego programu masowych testów, który ma pomóc urzędnikom służby zdrowia w śledzeniu pandemii.

Funt szterling osiągnął trzyletni szczyt na poziomie 1,41 dolara pod koniec lutego, co uczyniło go wówczas najlepiej radzącą sobie walutą G10, wspieraną przez oczekiwania, że brytyjska gospodarka rozpędzi się po szybkim wprowadzeniu szczepionek.

Wiosenny blask złota

Na rynku surowców można zwrócić uwagę na złoto, które poniżej 1700 USD wyrysowało potencjalną formację podwójnego dna oraz formację świecową młota, o której mówiliśmy w naszych codziennych porannych analizach. Przejściowy i skokowy wzrost inflacji w kwietniu i maju może prowadzić do zwiększenia ujemnych realnych stóp procentowych, co może sprzyjać notowaniom złota tej wiosny.


Daniel Kostecki, główny analityk Conotoxia Ltd. (usługa Forex Cinkciarz.pl)

Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

77.46 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

8 Apr 2021 11:10

Rekordy na giełdach po minutkach Fed

1 Apr 2021 10:47

Amerykanie z nowym planem. Dolar zbliża się do przesilenia?

31 Mar 2021 12:06

Burzliwy kwartał na rynkach finansowych

30 Mar 2021 11:57

Ciekawie na rynkach. Giełdy, rentowności i dolar w górę

29 Mar 2021 11:16

Dolar i funt w natarciu, euro w odwrocie

26 Mar 2021 16:38

Znakomite nastroje wśród inwestorów. Złoto z silną dywergencją względem USD

71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.