Wydaje się, że trwające korekcyjne umocnienie dolara amerykańskie może dyskontować poprawę sytuacji gospodarczej Stanów Zjednoczonych, a także planu stymulacji fiskalnej, monetarnej, a także infrastrukturalnej, co może zmniejszać szanse na dalszą aprecjację.
Prezydent USA Joe Biden ogłosił w środę plan infrastrukturalny o wartości 2,25 bln USD, który będzie realizowany przez okres ośmiu lat. W tym planie 621 mld dolarów zostanie przeznaczone na transport, 580 mld dolarów na produkcję i 400 mld dolarów na opiekę nad starszymi i niepełnosprawnymi. Aby sfinansować ten plan, Biden zaproponował podniesienie podatku dochodowego od osób prawnych z 21 proc. do 28 proc. oraz zwiększenie podatków od zagranicznych zysków firm. Pakiet napotka jednak prawdopodobnie silny sprzeciw polityków, zwłaszcza w kwestii podwyżki podatków. Druga część planu stymulacyjnego, dotycząca opieki zdrowotnej i opieki nad dziećmi, ma zostać przedstawiona za kilka tygodni.
Z powodu okresu trwania programu ten może mieć jednak umiarkowany wpływ na rynki finansowe, które już zdążyły poniekąd wycenić ożywienie gospodarcze w USA, co możemy obserwować po wciąż wysokich rentownościach amerykańskich obligacji oraz po bardzo stromej krzywej rentowności. To z kolei może nadal utrzymywać amerykańskie indeksy na rekordowych poziomach lub blisko nich, a także może sprzyjać mocnemu dolarowi.
Wydaje się jednak, że umocnienie USD, które obserwowaliśmy przez trzy miesiące 2021 r., może powoli dobiegać końca, a kurs głównej pary walutowej EUR/USD może obronić wsparcie w rejonie 1,16-1,17. To z kolei mogłoby mieć swoje szerokie konsekwencje zarówno dla walut rynków wschodzących, jak i dla rynku złota czy srebra. Na rynku złota korekta trwa z poziomu ponad 2000 USD, który był widoczny w sierpniu 2020 r., do chwili obecnej i okolic 1680 USD. Na rynku złota może jednak dojść do zakończenia korekty i kolejny kwartał mógłby przynieść odbicie cen.
Tymczasem na rynku srebra korekta zdaje się trwać od lutego z poziomu 30 USD do obecnie obserwowanych 24 USD. Tutaj podobnie jak na rynku złota zdaje się, że drugi kwartał może być dla srebra bardziej korzystny. Wszystko to może zależeć jednak od notowań USD oraz od poziomu rentowności obligacji Stanów Zjednoczonych.
Daniel Kostecki, główny analityk Conotoxia Ltd. (usługa Forex Cinkciarz.pl)
Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.
76.44 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.