Pierwsze połowa ostatniego tygodnia marca zdaje się przynosić ciekawą zależność na rynkach finansowych. Możemy obserwować jednocześnie drożejące akcje, umacniającego się dolara amerykańskiego oraz rosnące rentowności obligacji skarbowych.
Kontrakty terminowe na indeks Dow Jones czy niemiecki Dax zdają się ustanawiać rekordy wszech czasów, głównie dzięki wzrostom w sektorze motoryzacyjnym i hotelarskim, ponieważ inwestorzy nadal wydają się koncentrować na perspektywie silnego ożywienia gospodarczego. W tym samym czasie akcje banków odbiły się od dna w nadziei, że kryzys Archegos Capital zostanie opanowany. Pozostałe główne amerykańskie indeksy: S&P 500 czy Nasdaq 100 znajdują się poniżej historycznych szczytów, ponieważ może nadal trwać rotacja kapitału ze spółek typu growth do spółek typu value.
Nie sposób nie zauważyć także tego, że inwestorzy przestali już zwracać uwagę na szybkie tempo wzrostu rentowności amerykańskich obligacji. Rentowność 10-letnich obligacji skarbowych USA wzrosła we wtorek do nowego 14-miesięcznego maksimum na poziomie 1,759 proc. w związku z oczekiwaniami na szybkie ożywienie gospodarcze i szybsze wprowadzenie szczepionek w USA. Stan Nowy Jork ogłosił, że osoby w wieku 30 lat i starsze mogą otrzymać szczepionkę od 30 marca, a prezydent Joe Biden przedstawił plan dalszego rozszerzania szczepień.
Oprocentowanie długu zdaje się rosnąć od sierpnia, ale przyspieszyło od połowy stycznia, ponieważ szczepienia przeciwko koronawirusowi i dalsze bodźce fiskalne wspierają perspektywy silnego ożywienia gospodarczego, ale mogą prowadzić do wzrostu inflacji i poziomu zadłużenia. Mimo to przewodniczący Fed Jerome Powell powtarza, że jakikolwiek skok inflacji będzie prawdopodobnie tymczasowy i nie wykazał zaniepokojenia ostatnim wzrostem rentowności obligacji. Przedstawiciele Fed nie zamierzają też dostosowywać polityki banku centralnego do potrzeb pożyczkowych rządu, a tym samym nie będą na siłę obniżać oprocentowania długu.
Tymczasem na rynku walutowym Indeks dolara powiększył swoje zyski, osiągając we wtorek nowy 4-miesięczny szczyt na poziomie 93,2. Rynek szacuje bowiem szybkie tempo ożywienia w USA, szybsze niż w innych regionach świata. Prezydent Joe Biden przedstawi w tym tygodniu szczegóły swojej propozycji federalnych inwestycji w infrastrukturę. Mówi się o pakiecie wartym 3 biliony dolarów.
Aktywność kupujących dolara najwyraźniejsza była w stosunku do jena, gdzie kurs USD/JPY przekroczył poziom 110,00. Euro z kolei zdaje się tanieć w stronę 1,17 USD, gdyż w Europie perspektywy dla tempa szczepień czy dla wzrostu gospodarczego nie są tak dobre jak w USA. Nie bez znaczenia jest także to, że Europejski Bank Centralny aktywniej dba o słabszy wzrost rentowności w strefie euro niż Fed w USA.
Daniel Kostecki, główny analityk Conotoxia Ltd. (usługa Forex Cinkciarz.pl)
Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.
76.44 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.