Kwiecień zdaje się przynosić kontynuację hossy na rynkach akcji mimo przedłużających się restrykcji gospodarczych wprowadzonych w odpowiedzi na złą sytuację pandemiczną. Wszystko za sprawą utwierdzenia inwestorów w przekonaniu, że każde pogorszenie w gospodarce będzie wspomagane działaniami rządów oraz banków centralnych.
We wczorajszym protokole ostatniego posiedzenia Rezerwy Federalnej przedstawiciele Fed skomentowali znaczący wzrost rentowności obligacji skarbowych i ogólnie uznali, że odzwierciedla on lepsze perspektywy gospodarcze, pewne wzmocnienie oczekiwań inflacyjnych i oczekiwania na zwiększoną emisję długu skarbowego. Perspektywy dla inflacji są postrzegane jako zrównoważone, podczas gdy zakłócenia podaży i silny popyt mogą spowodować jej wzrost ponad miarę oczekiwań. Fed zaznaczył również, że zakupy aktywów będą kontynuowane przynajmniej w obecnym tempie do czasu osiągnięcia znaczącego postępu w dążeniu do osiągnięcia celów maksymalnego zatrudnienia i stabilności cen oraz podkreślił znaczenie jasnego komunikowania swojej oceny postępu w kierunku tych celów z dużym wyprzedzeniem przed zmianą tempa zakupów aktywów. Podczas marcowego posiedzenia Fed pozostawił docelowy przedział dla stopy funduszy federalnych na niezmienionym poziomie 0-0,25 proc. i zasygnalizował duże prawdopodobieństwo braku podwyżek stóp procentowych do 2023 r.
W rezultacie kontrakty terminowe na amerykański indeks S&P 500 poszybowały w czwartek do rekordowych poziomów, ponieważ dobre dane z USA i podwyższenie prognoz gospodarczych przez Rezerwę Federalną wydawały się podsycać sentyment do ryzyka. Ostatnie dane wskazywały na szybkie ożywienie gospodarcze, przy największym od 7 miesięcy wzroście płac, ISM Services PMI osiągnął rekordowy poziom, a liczba nowych miejsc pracy osiągnęła dwuletni szczyt. Nastroje uległy dalszemu wzmocnieniu w związku z rosnącą dystrybucją szczepionek w USA, gdy prezydent Joe Biden przesunął termin, w którym poszczególne stany mają udostępnić dawki szczepionek wszystkim dorosłym do 19 kwietnia.
Nastrojów nie psują zapowiedzi dotyczące możliwości wprowadzenia wyższych podatków. Inwestorzy zdają się jednak śledzić rozwój wydarzeń na wiosennych spotkaniach MFW i Banku Światowego, gdy amerykańska sekretarz skarbu Janet Yellen na początku tego tygodnia wezwała do wprowadzenia minimalnej stawki podatku od osób prawnych na świecie, co zbiegło się z planami prezydenta Bidena, aby podnieść stawkę podatku od osób prawnych w USA z 21 proc. do 28 proc., aby pomóc sfinansować plan infrastrukturalny o wartości 2 bilionów dolarów.
Daniel Kostecki, główny analityk Conotoxia Ltd. (usługa Forex Cinkciarz.pl)
Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.
77.46 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.