Szczepionka jednak nie tak szybko? Wzrosty indeksów powstrzymane

20.05.2020 10:55|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

Notowania indeksu S&P 500 zamknęły się we wtorek niżej, gdyż wydaje się że inwestorzy skupili się na raporcie kwestionującym wyniki wczesnych badań nad szczepionką na COVID-19 firmy Moderna. Wcześniej rynek obiegła informacja, że testy wskazują na skuteczność szczepionki, na co w poniedziałek indeksy giełdowe reagowały silnymi wzrostami.

Zdaje się, że we wtorek indeksy zniżkowały do minimów sesyjnych w wyniku raportu STAT News, który zakwestionował ważność ogłoszonego w poniedziałek wyniku testu szczepionki firmy Moderna. Akcje Moderna Inc spadły po raporcie o ponad 10 proc. Zatem ponownie nie wiemy do końca, kiedy pojawi się skuteczna szczepionka na koronawirusa, co jednak nie psuje nastrojów na Wall Street w dłuższym terminie. Już dziś kontrakty terminowe odreagowują, rosnąc o ponad 0,5 proc. Niemniej jednak wyraźnie widać, że rynki bardziej reagują na informacje medyczne niż na informacje płynące z gospodarki. Tutaj inwestorzy wydają się przekonani, że najgorsze będzie za nami po drugim kwartale. Kwartały trzeci i czwarty mogą być zdecydowanie lepsze.

Z ankiety agencji Reuters wynika, że gospodarka Stanów Zjednoczonych w drugim kwartale ma skurczyć się o 35 proc., aby w trzecim kwartale rosnąć o 16 proc. Z kolei wzrost w czwartym kwartale ma wynieść 9 proc. Z tych danych może wynikać dość jasno to, że większość ekonomistów nie spodziewa się, aby nastąpiła druga fala epidemii tej jesieni lub zimą. Są jednak też i instytucje, które widzą przedłużającą się recesję w USA aż do trzech końcowych miesięcy tego roku. To jednak mniejszość.

Rynki finansowe i indeksy giełdowe także zdają się pokazywać, że najgorsze za nami i nie będzie żadnego zamykania gospodarek pod koniec roku. Oby taki scenariusz się sprawdził, ale z tyłu głowy warto mieć zawsze plan awaryjny, gdyby jednak rzeczywistość wzięła górę nad obecnym optymizmem. Zdaje się, że tego obecnie nie ma w cenach akcji i indeksów.


Daniel Kostecki, główny analityk Conotoxia Ltd. (usługa Forex Cinkciarz.pl)

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

66 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

 

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

19 maj 2020 11:17

Euro łapie oddech wraz z szansą na szybszą odbudowę gospodarki po kryzysie

18 maj 2020 11:56

Przegląd najważniejszych wydarzeń – akcje i surowce zdecydowanie w górę

15 maj 2020 17:02

Kluczowe wydarzenia tygodnia (18-24.05.2020)

15 maj 2020 10:58

Ropa i srebro drożeją. Chińska gospodarka silniejsza od oczekiwań

14 maj 2020 11:38

Rynek akcji wróci do realiów gospodarczych?

13 maj 2020 11:00

Zagrożenia dla indeksów giełdowych. Ujemne stopy procentowe w Nowej Zelandii już w cenach

72.43% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 72.43% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.