W poprzednich komentarzach dotyczących również rynku ropy wskazaliśmy na możliwość ustabilizowania się sytuacji wraz ze spadkiem produkcji oraz możliwością otwierania się poszczególnych gospodarek. Do tego doszedł teraz czynnik szybszego odreagowania w Chinach, które pozytywnie zaskoczyły, a popyt na surowce przemysłowe zdaje się rosnąć.
Jak wynika z opublikowanych 15 maja danych, produkcja przemysłowa w Chinach wzrosła w kwietniu o 3,9 proc. w porównaniu z tym samym miesiącem roku ubiegłego. Konsensus rynkowy zakładał wzrost jedynie o 1,5 proc., mieliśmy zatem do czynienia z pozytywnym zaskoczeniem. Był to pierwszy wzrost produkcji przemysłowej od grudnia ub.r. Gospodarka powoli wychodzi z kryzysu wywołanego epidemią.
Nastąpiła poprawa zarówno w produkcji przemysłowej (5,0 proc. wobec -1,8 proc. w marcu), jak i w sektorze użyteczności publicznej (0,2 proc. wobec -1,6 proc.). Wśród głównych gałęzi przemysłu odnotowano wzrost produkcji maszyn elektrycznych (9 proc.), wyrobów metalowych (8,9 proc.), produkcji żywności (7,5 proc.) czy motoryzacji (5,8 proc.).
Wraz z uspokojeniem się sytuacji w Chinach rośnie również zapotrzebowanie na ropę przy jednoczesnym spadku jej produkcji na świecie. Ceny ropy WTI w piątek przekroczyły poziom 28,8 USD za baryłkę, w konsekwencji ropa jest najdroższa od miesiąca. W kwietniu Chiny przetworzyły w sumie 53,85 mln ton ropy naftowej, co odpowiada ok. 13,1 mln baryłek dziennie i jest wyższym wynikiem niż 11,78 mln baryłek dziennie w marcu – wynika z danych urzędowych. Ropa naftowa w USA drożeje już trzeci tydzień z rzędu, ponieważ cięcia produkcji u niektórych największych producentów na świecie wraz z planami złagodzenia obostrzeń stanowią potencjalną ulgę dla tego rynku.
Na uwagę może zasługiwać również rynek srebra. Cena metalu wzrosła do najwyższego poziomu od pierwszej połowy marca. Uncja srebra kosztuje ponad 16 USD, jeszcze w połowie marca było to niewiele ponad 11 USD. Popyt na srebro jest kreowany głównie przez przemysł, a tylko w mniejszym stopniu przez jubilerów czy sektor finansowy. Stąd też wraz z poprawą sytuacji w tym jednym z głównych sektorów gospodarki, można pojawić się trwały zwrot na rynku srebra.
Daniel Kostecki, główny analityk Conotoxia Ltd. (usługa Forex Cinkciarz.pl)
Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.
66 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.