Kluczowe wydarzenia tygodnia (11-17.05.2020)

11.05.2020 10:49|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

W tym tygodniu inwestorzy będą nadal monitorować wpływ epidemii koronawirusa na globalną gospodarkę. Będzie to tydzień z ogromną ilością danych, w tym informacji o handlu detalicznym w USA i Chinach, danych o produkcji przemysłowej i inflacji. Zostaną opublikowane też dane o PKB w Wielkiej Brytanii, Niemczech i Holandii za pierwszy kwartał. Z kolei Bank Nowej Zelandii (RBNZ) będzie decydować o stopach procentowych.

Już w marcu dane makroekonomiczne były bardzo słabe, a kwietniowe mogą być jeszcze gorsze. Należy pamiętać, że lockdown rozpoczął się dopiero w drugiej połowie trzeciego miesiąca tego roku, co przełożyło się na spadek sprzedaży detalicznej w USA o 4,5 proc. Z kolei produkcja przemysłowa spadła o 5,4 proc. Ze względu na to, że kwiecień był pełnym miesiącem lockdownu, dane te mogą być o wiele gorsze. To w rezultacie może przełożyć się na o wiele gorszą publikację za cały drugi kwartał.

We wtorek, 12 maja zostaną opublikowane dane dotyczące inflacji w USA. Ze względu na gwałtowny spadek cen paliw inflacja w ujęciu miesięcznym może spaść o ok. 1 proc. Ceny żywności mogą jednak wzrosnąć. W ogólnym rozrachunku, w krótkim terminie, nie ma zagrożenia wysoką inflacją, biorąc pod uwagę ogromną lukę produkcyjną, czyli nadwyżkę podaży w gospodarce. Jednakże w dłuższym terminie (dwóch-trzech lat) nie jest wykluczone, że inflacja zacznie wracać ze zdwojoną siłą, aby zdewaluować właśnie emitowany dług.

W Wielkiej Brytanii PKB może spaść o ponad 2 proc. Niemniej jednak brytyjska gospodarka może najbardziej odczuć skutki epidemii dopiero w drugim kwartale ze względu na to, że bardzo późno zaczęła wdrażać obostrzenia. Wtedy też spadek PKB może okazać się dwucyfrowy, a wychodzenie z recesji może potrwać dwa-trzy lata.

Z punktu widzenia banków centralnych w środę, 13 maja o godz. 04:00 zostanie opublikowana decyzja Banku Rezerw Nowej Zelandii w sprawie stóp procentowych. Według konsensusu rynkowego RBNZ na ten moment nie zmieni stóp procentowych. Niemniej jednak jeszcze w kwietniu rynek pieniężny wyceniał cięcie głównej stopy procentowej o 20 punktów bazowych w pierwszym kwartale przyszłego roku. Główny ekonomista banku Westpac w Nowej Zelandii przewiduje, że RBNZ obniży główną stopę procentową do minus 0,5 proc. w listopadzie 2020 r.


Daniel Kostecki, główny analityk Conotoxia Ltd. (usługa Forex Cinkciarz.pl)

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

66 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

8 May 2020 15:27

Dane z rynku pracy USA bez zaskoczenia. Indeksy giełdowe pną się w górę

8 May 2020 11:05

Dolar i inwestorzy czekają na historyczne dane z rynku pracy USA

7 May 2020 11:06

Banki centralne dają o sobie znać. Norges Bank zaskakuje rynek

6 May 2020 11:26

Rynki odkleiły się od gospodarki?

5 May 2020 11:02

Przegląd najważniejszych wydarzeń – odbicie w cenach ropy poprawia nastroje

4 May 2020 11:25

Kluczowe wydarzenia tygodnia (4-10.05.2020)

71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.