Na początku maja poznamy dane stopy bezrobocia w Stanach Zjednoczonych, a także non-farm payrolls wraz z kolejnymi tygodniowymi wnioskami o zasiłek dla bezrobotnych. Będzie to zatem tydzień kluczowych statystyk z amerykańskiego rynku pracy.
Tylko w ciągu ostatnich sześciu tygodni 30 milionów Amerykanów złożyło wnioski o zasiłek dla bezrobotnych. Warto jednak pamiętać, że dane, które zostaną opublikowane w piątek, 8 maja, były zbierane do 12 kwietnia, a zatem dziś pełny obraz sytuacji może być o wiele gorszy.
Konsensus rynkowy zakłada, że stopa bezrobocia wzrosła do 16 proc., a z rynku wyparowało 21 mln etatów. Skala zjawiska może być zatem ogromna. To jednak zdaje się niestety nie być jeszcze koniec problemów w USA, a po fatalnym pierwszym kwartale drugi może okazać się jeszcze gorszy.
Pierwszy tydzień maja może również przynieść rozwinięcie zarzutów pod adresem chińskich władz ze strony prezydenta USA Donalda Trumpa. Koniec ubiegłego tygodnia i początek obecnego przyniósł spadek indeksów giełdowych w obliczu rosnących napięć pomiędzy USA i Chinami. Administracja Trumpa zrzuca winę za rozprzestrzenianie się koronawirusa na Chiny. Sekretarz Stanu USA Michael Pompeo powiedział, że istnieją dowody, które pokazują, że wybuch epidemii koronawirusa rozpoczął się w laboratorium w Wuhan. Z kolei władze Chin nie zareagowały odpowiednio, aby ostrzec świat przed możliwą nadciągającą katastrofą.
Wznowienie wojny handlowej USA z Chinami byłoby zarówno ciosem dla dyplomacji, jak i gospodarki, a także dla wyników amerykańskich spółek. Jest to kolejny ewentualny czynnik ryzyka, który obecnie muszą brać pod uwagę inwestorzy, stąd na początku tygodnia mogą decydować się na wyprzedaż akcji.
Oprócz danych z rynku pracy uwaga inwestorów może skupić się na finalnych odczytach wskaźników PMI i ISM w Stanach Zjednoczonych. Decyzje w sprawie stóp procentowych podejmą banki centralne Australii i Anglii. Jednak w jednym i drugim przypadku żadne zmiany nie są obecnie spodziewane. W Australii główna stopa procentowa może pozostać na poziomie 0,25 proc., a w Wielkiej Brytanii na poziomie 0,1 proc.
Daniel Kostecki, główny analityk Conotoxia Ltd. (usługa Forex Cinkciarz.pl)
Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.
66 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.