Na posiedzeniu w czwartek, 30 kwietnia Europejski Bank Centralny pozostawił swoje kluczowe stopy procentowe na niezmienionym poziomie, w tym stopa depozytowa pozostała na poziomie -0,5 proc., a referencyjna na poziomie 0,00 proc.
Bank obniżył stopę procentową w ramach awaryjnego programu pożyczkowego dla banków (TLTRO III) i zaoferował nową serię długoterminowych operacji refinansujących na wypadek pandemii (PELTROs) w celu zapewnienia bankom dodatkowej płynności.
Inwestorzy mieli jednak nadzieję, że EBC ogłosi rozszerzenie swojego programu zakupu obligacji o obligacje o śmieciowym ratingu, ponieważ państwa w całym regionie prawdopodobnie będą musiały liczyć się z obniżeniem ratingu przez agencje ratingowe, dotyczy to krajów południa Europy.
Jak wspominaliśmy w porannym komentarzu, Europejski Bank Centralny mógł się wstrzymać z dodatkowymi działania do momentu ogłoszenia nowych projekcji makroekonomicznych. Te z kolei pojawią się dopiero na czerwcowym posiedzeniu. Wtedy prawdopodobnie zostaną podjęte dalsza kroki i działania, aby przyspieszyć wzrost gospodarczy i inflację w Europie w drugiej połowie 2020 r., po prawdopodobnie fatalnym pierwszym półroczu.
Najnowsze dane pokazały, że gospodarka strefy euro skurczyła się w I kwartale o 3,8 proc. w porównaniu z oczekiwaniami rynkowymi na poziomie 3,5 proc. Był to największy spadek PKB od czasu momentu rozpoczęcia publikacji danych. Większość krajów zamykała swoje gospodarki na drugą połowę marca, wystarczyło to jednak do tak ogromnego spadku PKB. Drugi kwartał może być jeszcze gorszy, bo gospodarki były zamknięte przez cały kwiecień. Najbardziej skurczyły się gospodarki Francji, Hiszpanii i Włoch.
Zdaje się, że w konsekwencji słabych danych wraz z brakiem działań EBC na większą skalę indeksy giełdowe w Europie zaczęły spadać. Ponadto słabsze niż oczekiwano dane dotyczące PKB największych gospodarek strefy euro, a także gwałtowny wzrost bezrobocia w Niemczech mogą wpływać dziś na nastroje inwestorów.
Daniel Kostecki, główny analityk Conotoxia Ltd. (usługa Forex Cinkciarz.pl)
Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.
66 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.