Banki centralne dają o sobie znać. Norges Bank zaskakuje rynek

07.05.2020 11:06|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

Banki centralne należą do głównych rozgrywających w trwającym obecnie kryzysie gospodarczym spowodowanym przez zamknięcie gospodarek, aby zmniejszyć rozprzestrzenianie się koronawirusa. Choć już teraz nie zmieniają swojej polityki monetarnej, bo zrobiły to zdecydowanie na początku epidemii, to wciąż dają o sobie znać i pozostają w gotowości do ewentualnego dalszego działania.

Dziś decyzję w sprawie stóp procentowych podejmował Bank Anglii. Za utrzymaniem kluczowej stopy banku na rekordowo niskim poziomie 0,1 proc. głosowali wszyscy członkowie Komitetu ds. Polityki Monetarnej (MPC). Było to zgodne z prognozami rynkowymi. Pozostawiono również program skupu obligacji na poziomie 645 miliardów funtów, chociaż dwóch członków głosowało za wzrostem o 100 miliardów funtów, co jest kolejnym sygnałem, że mogą nastąpić zmiany w programie QE, bo potrzebne są dalsze bodźce dla gospodarki. Bank centralny oczekuje, że PKB Wielkiej Brytanii spadnie aż o 14 proc. w 2020 r. ze względu na pandemię koronawirusa. Według założeń Banku Anglii inflacja spadnie do 0,6 proc., a bezrobocie wzrośnie do 8 proc. BoE jednak zasygnalizował gotowość do dalszego działania, jeśli uzna je za potrzebne.

Takie deklaracje padają również ze strony przedstawicieli EBC – Europejski Bank Centralny pozostaje w gotowości do dalszych dostosowań środków polityki pieniężnej – powiedział wiceprezes Luis de Guindos. – Jesteśmy bardziej niż kiedykolwiek zdeterminowani, aby zapewnić sprzyjające warunki finansowe we wszystkich sektorach i krajach, aby umożliwić wchłonięcie tego bezprecedensowego szoku – dodał. Działania podejmowane przez EBC od marca zapewniły kluczowe wsparcie gospodarce strefy euro.

Nie próżnuje także Bank Szwajcarii, którego rezerwy walutowe wzrosły najbardziej w ciągu ośmiu lat ze względu na interwencje walutowe. Depozyty SNB wzrosły w tym roku o prawie 77 miliardów franków, co sugeruje znacznie większe zakupy walut obcych przez SNB, który wydał na to 13,2 miliarda franków w 2019 roku i 2,3 miliarda franków w 2018 roku. Dane pokazują, że bank centralny najprawdopodobniej interweniował, szczególnie około 23 i 24 kwietnia, kiedy obserwowaliśmy wzrost kursu EUR/CHF. Interwencje na dużą skalę mogą pozostawać głównym narzędziem SNB do ograniczania aprecjacji franka.

Dziś dużym zaskoczeniem dla rynku okazała się decyzja Banku Norwegii, co zdaje się wpływać na notowania NOK. Zarząd banku postanowił obniżyć kluczową stopę procentową do zera z poziomu 0,25 proc. Taki ruch był oczekiwany jedynie przez 2 z 21 ekonomistów ankietowanych przez agencję Bloomberg. Norges Bank spodziewa się spadku PKB o 5,2 proc. w 2020 i wzrostu o 3 proc. w 2021 r. W oświadczeniu NB dodał, że stopy procentowe powinny pozostać na obecnym poziomie przez jakiś czas. Zaraz po decyzji pary USD/NOK czy EUR/NOK odnotowały skokowy wzrost kursu.


Daniel Kostecki, główny analityk Conotoxia Ltd. (usługa Forex Cinkciarz.pl)

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

66 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

6 May 2020 11:26

Rynki odkleiły się od gospodarki?

5 May 2020 11:02

Przegląd najważniejszych wydarzeń – odbicie w cenach ropy poprawia nastroje

4 May 2020 11:25

Kluczowe wydarzenia tygodnia (4-10.05.2020)

30 Apr 2020 16:22

EBC nie dostarczył nic nowego. Dane makro pogrążyły indeksy

30 Apr 2020 10:36

Banki centralne zrobią wszystko, co konieczne

29 Apr 2020 10:14

Wracamy do „nowej normalności”? Indeksy ponownie w górę

71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.