Rynki odkleiły się od gospodarki?

06.05.2020 11:26|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

Nowe zamówienia do fabryk w Niemczech spadły w marcu 2020 r. o 15,6 proc. w relacji do miesiąca poprzedniego. Konsensus rynkowy zakładał 10 proc. spadku zamówień. Było to najbardziej gwałtowne załamanie od co najmniej 1991 r. Odzwierciedla to poważne szkody spowodowane kryzysem związanym z epidemią COVID-19. Zamówienia zagraniczne spadły o 16,1 procent z powodu niższego popytu zarówno ze strefy euro (-17,9 procent), jak i innych krajów (-15 procent).

Wskaźnik PMI dla usług we Włoszech według finalnych danych spadł w kwietniu 2020 r. do 10,8 z 17,4 w poprzednim miesiąc. Odczyt wskazał na nowy rekordowy spadek w sektorze usług. Zarówno działalność biznesowa, jak i nowa działalność spadły w najszybszym tempie od ponad 22 lat gromadzenia danych. Liczba pracowników nadal spadała, a tempo zmniejszania liczby miejsc pracy przyspieszyło do najwyższego poziomu w historii.

Z kolei wskaźnik PMI dla budownictwa w Wielkiej Brytanii spadł do 8,2 w kwietniu 2020 r. z 39,3 w poprzednim miesiącu i znacznie poniżej oczekiwań rynkowych na poziomie 22,2. Było to najszybsze tempo spadku aktywności w tym sektorze od czasu, gdy zaczęto zbierać dane w kwietniu 1997 r. Odnotowano rekordowe spadki w budownictwie mieszkaniowym oraz działalności komercyjnej.


Wskaźnik PMI dla usług w Hiszpanii spadł do 7,1 w kwietniu 2020 r. z 23 w poprzednim miesiącu i był gorszy niż oczekiwania rynkowe na poziomie 10 pkt. Odczyt wskazał na nowy rekordowy spadek w sektorze usług, jako że rządowe ograniczenia w gospodarce miały duży wpływ na aktywność i popyt. Wszystkie podsektory, w których gromadzone są dane, odnotowały znaczny spadek aktywności biznesowej w porównaniu do marca.

Dane makroekonomiczne pokazują dość jasno, że najprawdopodobniej drugi kwartał będzie gorszy niż pierwszy. Z kolei notowania indeksów giełdowych znajdują się wciąż na wysokich poziomach, jakby w ogóle nie brały pod uwagę fatalnego drugiego kwartału. Pierwsza fala wyprzedaży na giełdach mogła być dyskontem słabego pierwszego kwartału, natomiast w drugim sytuacja miała się poprawiać. Jednak niewiele na to wskazuje. Zdaje się zatem, że rynki wsparte ogromem taniego pieniądza z banków centralnych odkleiły się od gospodarczej rzeczywistości.

Daniel Kostecki, główny analityk Conotoxia Ltd. (usługa Forex Cinkciarz.pl)

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

66 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

5 May 2020 11:02

Przegląd najważniejszych wydarzeń – odbicie w cenach ropy poprawia nastroje

4 May 2020 11:25

Kluczowe wydarzenia tygodnia (4-10.05.2020)

30 Apr 2020 16:22

EBC nie dostarczył nic nowego. Dane makro pogrążyły indeksy

30 Apr 2020 10:36

Banki centralne zrobią wszystko, co konieczne

29 Apr 2020 10:14

Wracamy do „nowej normalności”? Indeksy ponownie w górę

28 Apr 2020 10:18

Ujemne stopy procentowe w Nowej Zelandii?

71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.