Dane z rynku pracy USA bez zaskoczenia. Indeksy giełdowe pną się w górę

08.05.2020 15:27|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

W kwietniu stopa bezrobocia w Stanach Zjednoczonych wzrosła o 10,3 punktu procentowego, do 14,7 procent. Jest to największy miesięczny wzrost w historii zbierania danych, które są dostępne od stycznia 1948 r. Liczba bezrobotnych wzrosła w kwietniu o 15,9 mln, do 23,1 mln – podał Departament Pracy USA.

Całkowite zatrudnienie na stanowiskach w sektorach poza rolnictwem (NFP) spadło w kwietniu o 20,5 mln osób. Negatywne zmiany w zatrudnieniu odzwierciedlają skutki pandemii koronawirusa (COVID-19) i wysiłki na rzecz jej powstrzymania przez zamknięcie gospodarki. Zatrudnienie gwałtownie spadło we wszystkich głównych sektorach przemysłu,
ze szczególnie dużą utratą pracy w biznesach związanych z czasem wolnym, rekreacją, rozrywką i w hotelarstwie. Tylko w jednym miesiącu zatrudnienie we wspomnianych sektorach spadło o 7,7 mln, czyli o 47 proc. Prawie trzy czwarte tego spadku nastąpiło w usługach gastronomicznych (5,5 mln). Kwietniowy spadek liczby miejsc pracy w ciągu jednego miesiąca jest największym w historii publikacji danych NFP i spowodował, że zatrudnienie w USA wróciło do poziomów, które ostatni raz obserwowaliśmy w lutym 2011 r.

Tymczasem średnie godzinowe zarobki rok do roku wzrosły o 7,9 procent. Jednak jest to w dużej mierze efekt znacznej utraty pracy wśród gorzej opłacanych pracowników. Średnie zarobki godzinowe wzrosły o 1,34 USD, do 30,01 USD.

Rynki na amerykańskie dane zareagowały bardzo spokojnie. Poniekąd nie różniły się one zbytnio od oczekiwań, a były nawet trochę lepsze. Kurs EUR/USD odnotował niewielkie wahania o zakresie ok. 25-30 pipsów. Jest to zatem wydarzenie historyczne, gdzie przy rekordowo dużej zmianie NFP kurs EUR/USD charakteryzuje się tak niską zmiennością. Indeksy giełdowe wręcz wzrosły, a inwestorzy ucieszyli się prawdopodobnie tym, że dane nie były gorsze od konsensusu. Dane za maj powinny być już o wiele lepsze. Kontrakty na główne amerykańskie indeksy wydają się zyskiwać ok. 1 proc. W rezultacie nadal można zastanawiać się nad tym, jak bardzo ceny akcji odkleją się od realnej gospodarki, która z kryzysu będzie prawdopodobnie wychodzić zdecydowanie wolniej, niż wskazuje odbicie indeksów giełdowych od połowy marca.


Daniel Kostecki, główny analityk Conotoxia Ltd. (usługa Forex Cinkciarz.pl)

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

66 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

8 maj 2020 11:05

Dolar i inwestorzy czekają na historyczne dane z rynku pracy USA

7 maj 2020 11:06

Banki centralne dają o sobie znać. Norges Bank zaskakuje rynek

6 maj 2020 11:26

Rynki odkleiły się od gospodarki?

5 maj 2020 11:02

Przegląd najważniejszych wydarzeń – odbicie w cenach ropy poprawia nastroje

4 maj 2020 11:25

Kluczowe wydarzenia tygodnia (4-10.05.2020)

30 kwi 2020 16:22

EBC nie dostarczył nic nowego. Dane makro pogrążyły indeksy

72.43% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 72.43% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.