Saudowie tną produkcję ropy – ceny w górę

12.05.2020 10:49|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

Wraz z rozprzestrzenianiem się epidemii doszło do zamknięcia gospodarek, aby zapobiec dalszym zakażeniom. Ludzie zostali w domach, a popyt na ropę drastycznie spadł. Próby ograniczenia produkcji ropy naftowej nie przynosiły efektu, aż nieoczekiwanie Arabia Saudyjska zapowiedziała odważne cięcie produkcji.

Dziś, gdy coraz więcej gospodarek na świecie znosi obostrzenia i zapowiada kolejne ruchy w tym kierunku, popyt na ropę może powoli zacząć się odbudowywać. To z kolei zdaje się stabilizować ceny ropy naftowej, ale na wciąż bardzo niskich poziomach w porównaniu do kosztów wydobycia. Dla zrównoważenia budżetu Arabii Saudyjskiej cena baryłki ropy musiałaby się znaleźć na poziomie 76 USD. Najbliżej osiągnięcia tego celu jest Katar, któremu wystarczy cena ropy na poziomie 40 USD.

Kontrakty terminowe na ropę wzrosły we wtorek do poziomu 25,60 USD, do czego przyczyniło się nieoczekiwane zobowiązanie Arabii Saudyjskiej do pogłębienia cięć produkcji w celu zmniejszenia nadpodaży. Na koniec marca globalna podaż ropy naftowej wynosiła 99 mln baryłek ropy dziennie. Popyt z kolei był o 10 mln baryłek mniejszy – wynika z danych EIA. Arabia Saudyjska zapowiedziała, że w czerwcu zmniejszy produkcję o kolejny milion baryłek dziennie, obniżając całkowitą produkcję do 7,5 miliona baryłek, czyli o prawie 40 proc. mniej niż w kwietniu.

Taka redukcja produkcji może zachęcić innych członków OPEC+ do przestrzegania umowy ograniczenia wydobycia, a nawet oferowania dodatkowych dobrowolnych cięć, co mogłoby przyspieszyć zrównoważenie rynku ropy naftowej. Zjednoczone Emiraty Arabskie i Kuwejt zobowiązały się do ograniczenia produkcji łącznie o kolejne 180 000 baryłek dziennie. Kazachstan nakazał również producentom, aby zmniejszyli wydobycie ropy o ok. 22 proc. w okresie od maja do czerwca – podaje agencja Reuters.

Wraz ze spadkiem kosztów utrzymywania ropy naftowej w postaci zmniejszenia różnic w notowaniach kolejnych serii kontraktów terminowych, najgorsze na rynku ropy może być już za nami. Producenci dostosowują się do nowej rzeczywistości, a konsumenci mogą powoli wracać na rynek, okres letni może zatem sprzyjać rynkowi ropy.


Daniel Kostecki, główny analityk Conotoxia Ltd. (usługa Forex Cinkciarz.pl)

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

66 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

11 maj 2020 10:49

Kluczowe wydarzenia tygodnia (11-17.05.2020)

8 maj 2020 15:27

Dane z rynku pracy USA bez zaskoczenia. Indeksy giełdowe pną się w górę

8 maj 2020 11:05

Dolar i inwestorzy czekają na historyczne dane z rynku pracy USA

7 maj 2020 11:06

Banki centralne dają o sobie znać. Norges Bank zaskakuje rynek

6 maj 2020 11:26

Rynki odkleiły się od gospodarki?

5 maj 2020 11:02

Przegląd najważniejszych wydarzeń – odbicie w cenach ropy poprawia nastroje

72.43% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 72.43% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.