Euro łapie oddech wraz z szansą na szybszą odbudowę gospodarki po kryzysie

19.05.2020 11:17|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

Giełdy odreagowują we wtorek po wczorajszych wzrostach. Szef Rezerwy Federalnej wystąpi dziś przed Senacką Komisją Bankową. Powie m.in., że stopy procentowe zostaną utrzymane na poziomie 0 proc. Niemcy i Francja godzą się na utworzenie funduszu naprawczego o wartości 500 mld euro, by wesprzeć gospodarki najbardziej dotknięte pandemią.

Rezerwa Federalna jest zobowiązana do wykorzystania pełnego zakresu narzędzi do wspierania gospodarki w tym trudnym czasie, napisał przewodniczący amerykańskiej Rezerwy Federalnej, Jerome Powell, w przygotowanych notatkach do swoich zeznań przed Senacką Komisją Bankową.

Powell dodał, że Fedowi została powierzona ważna misja i w ciągu ostatnich kilku miesięcy podjął bezprecedensowe kroki w bardzo szybkim tempie. Narzędzia stosowane obecnie są narzędziami wykorzystywanymi sytuacjach kryzysowych, zatem gdy warunki gospodarcze i finansowe ulegną poprawie, bank centralny może z nich zrezygnować i pozostawić do wykorzystania ewentualnie w przyszłości, gdy zajdzie taka potrzeba. Jerome Powell dodał również, że stopy procentowe na poziomie 0 proc. zostaną utrzymane do czasu, gdy gospodarka będzie na dobrej drodze do osiągnięcia celów w zakresie maksymalnego zatrudnienia i stabilności cen. Wystąpienie szefa Fed jest zaplanowane na wtorek, 19 maja na godz. 16:00.

Weekendowy wywiad Powella dodał otuchy inwestorom na całym świecie, w tym w Stanach Zjednoczonych, powodując zdecydowany wzrost indeksów giełdowych. Sprzyjały temu również zapowiedzi odmrażania gospodarki oraz pozytywny wynik pierwszej fazy testów na szczepionkę Covid 19. Badania prowadzi amerykańska firma Moderna.

Dziś indeksy zdają się łapać oddech po wczorajszym rajdzie. DAX 30 spadł o 0,4 proc., po największym wzroście od 24 marca na poprzedniej sesji. Niemcy i Francja zgodziły się w poniedziałek na utworzenie funduszu naprawczego o wartości 500 mld euro w celu wsparcia gospodarek najbardziej dotkniętych epidemią wirusa. Zgodnie z oświadczeniem Komisja Europejska miałaby pożyczać pieniądze na rynkach finansowych i oferować państwom członkowskim dotacje, a nie pożyczki.

Powyższe oświadczenie mogło pomóc wspólnej walucie. W poniedziałek, 18 maja w godzinach popołudniowych euro zaczęło umacniać się w relacji do większości głównych walut świata. Kurs EUR/USD wzrósł do najwyższego poziomu od początku maja. Z kolei wzrost kursu pary EUR/CHF doprowadził do przetestowania poziomów z początku marca. Ta ostatnia para walutowa wydaje się jedną z najciekawszych nawet mimo relatywnie niskiej zmienności. Z danych dotyczących depozytów wynika, że Bank Szwajcarii wciąż broni franka (CHF) przed nadmierną aprecjacją. Zatem silny zwrot i poprawa perspektyw dla gospodarki strefy euro mogłyby prowadzić do ucieczki kapitału handlującego pod umocnienie szwajcarskiej waluty.


Daniel Kostecki, główny analityk Conotoxia Ltd. (usługa Forex Cinkciarz.pl)

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

66 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

18 maj 2020 11:56

Przegląd najważniejszych wydarzeń – akcje i surowce zdecydowanie w górę

15 maj 2020 17:02

Kluczowe wydarzenia tygodnia (18-24.05.2020)

15 maj 2020 10:58

Ropa i srebro drożeją. Chińska gospodarka silniejsza od oczekiwań

14 maj 2020 11:38

Rynek akcji wróci do realiów gospodarczych?

13 maj 2020 11:00

Zagrożenia dla indeksów giełdowych. Ujemne stopy procentowe w Nowej Zelandii już w cenach

12 maj 2020 10:49

Saudowie tną produkcję ropy – ceny w górę

72.43% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 72.43% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.