W drugiej połowie maja inwestorzy mogą z wielką uwagą spoglądać na kolejne dane makroekonomiczne napływające z poszczególnych gospodarek świata. Kluczowa może być również polityka zmniejszania obostrzeń w poszczególnych krajach oraz zachowanie kilku kluczowych rynków, m.in. ropy i akcji w USA.
Opublikowane w piątek, 15 maja dane ze Stanów Zjednoczonych nie napawają optymizmem, co do stanu gospodarki w drugim kwartale. Sprzedaż detaliczna w USA spadła o 16,4 proc. w porównaniu z marcem. Był to największy spadek sprzedaży detalicznej w historii pomiarów. Te dane mogą jasno wskazywać, że drugi kwartał może być o wiele gorszy niż pierwszy. Największe spadki odnotowano w sprzedaży odzieży i akcesoriów (-78,8 proc.), elektroniki i urządzeń (-60,6 proc.) oraz mebli (-58,7 proc.). Sprzedaż na stacjach benzynowych spadła o 28,8 proc. Wyłączając samochody, benzynę, materiały budowlane i usługi gastronomiczne, sprzedaż detaliczna spadła 15,3 proc. W porównaniu z rokiem ubiegłym sprzedaż detaliczna spadła o 21,6 proc., co stanowi rekordowy spadek.
W kolejnym tygodniu w Stanach Zjednoczonych inwestorzy ponownie mogą oczekiwać danych dotyczących liczby złożonych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych, które mogą okazać się większe, niż się spodziewano. Po ponownym otwarciu gospodarki rośnie jednak szansa, że mogą się one obniżyć do 2,5 mln. To i tak jest jednak ogromna liczba, i to w drugiej połowie maja. Zatem gospodarka USA może dopiero w trzecim lub czwartym kwartale zacząć odrabiać straty – o ile nie dojdzie do drugiej fali zachorowań. Z tej perspektywy poziomy, na których znajdują się amerykańskie indeksy, mogą nadal wydawać się relatywnie wysokie.
Od czwartku, 21 maja będą publikowane wstępne raporty PMI za maj. To również od ich wartości może zależeć to, jak inwestorzy z interpretują sytuację na rynkach. Konsensusy rynkowe wskazują na lepsze wyniki niż w kwietniu. Jednak otwartą pozostaje kwestia, czy wszystkie indeksy wzrosną w relacji do ubiegłego miesiąca i czy ten wzrost będzie znaczący.
Daniel Kostecki, główny analityk Conotoxia Ltd. (usługa Forex Cinkciarz.pl)
Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.
66 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.