Szampańskie nastroje na giełdach i na rynku ropy

26.05.2020 11:00|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

Indeksy giełdowe na całym świecie zdają się rosnąć wraz z wyraźną poprawą sentymentu na rynku. Pojawiły się szanse na kolejną szczepionkę, stan wyjątkowy został zniesiony w Japonii, opublikowano też lepsze dane dotyczące nowych przypadków zachorowań w USA, a Rosja zmierza do ustalonego poziomu wydobycia ropy naftowej, co podnosi ceny tego surowca.

To wszystko potencjalnie są wydarzenia mogące pozytywnie wpływać na rynki finansowe i na sentyment inwestorów, którzy zwrócili się w stronę bardziej ryzykownych aktywów. W Europie najsilniej zwyżkuje francuski CAC 40 i hiszpański IBEX (Madryt i Barcelona weszły w pierwszą fazę wyjścia z obostrzeń, a od 1 lipca kraj ponownie otworzy swoje granice na turystykę międzynarodową). Inwestorzy zatem patrzą na łagodzenie skutków blokad związanych z koronawirusem. Rośnie także optymizm przed posiedzeniem Unii Europejskiej, które odbędzie się już w czerwcu, a politycy mają uzgodnić wspólny plan naprawczy. Wiadomość o tym, że amerykańska firma Novavax zaczęła testować swoją szczepionkę u ludzi i spodziewa się pierwszych wyników w lipcu, również poprawiła nastroje inwestorów.

Z kolei w Azji Nikkei 225 wzrósł we wtorek o 2,55 proc., do najwyższego poziomu od 12 tygodni. Premier Japonii Shinzo Abe zniósł stan wyjątkowy dla całego kraju, w tym Tokio i okolic. Prezes Banku Japonii Haruhiko Kuroda powiedział, że bank centralny może podjąć dalsze kroki, aby złagodzić skutki gospodarcze pandemii koronawirusa. Pozytywne informacje pojawiły się również z Chin. Ludowy Bank Chin ogłosił, że obniżył wskaźnik rezerw obowiązkowych dla dużych banków do 11 proc., mając na celu wsparcie gospodarki dotkniętej pandemią Covid-19.

Na rynku ropy naftowej obserwujemy dalszy wzrost cen WTI powyżej 34,5 USD za baryłkę. Jest to najwyższy poziom od 2,5 miesiąca. Z jednej strony wzrostowi sprzyja odbudowa popytu, a z drugiej spadek podaży. Rosja poinformowała, że produkcja ropy spadła do celu 8,5 miliona baryłek dziennie w maju i czerwcu, zgodnie z umową OPEC+. Ponadto dyrektor wykonawczy Międzynarodowej Agencji Energii powiedział, że zużycie ropy nie osiągnęło jeszcze maksymalnego poziomu, a popyt prawdopodobnie wzrośnie do poziomów sprzed pandemii – podają serwisy informacyjne.


Daniel Kostecki, główny analityk Conotoxia Ltd. (usługa Forex Cinkciarz.pl)

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

66 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

25 maj 2020 10:44

Rośnie napięcie między USA i Chinami. Japonia z nowym pakietem pomocowym?

22 maj 2020 15:54

Kluczowe wydarzenia tygodnia (25-31.05.2020)

22 maj 2020 11:25

Giełdy z kolejnym pretekstem do korekty

21 maj 2020 11:09

Przegląd najważniejszych wydarzeń – rynki jeszcze bardziej odklejają się od rzeczywistości

20 maj 2020 10:55

Szczepionka jednak nie tak szybko? Wzrosty indeksów powstrzymane

19 maj 2020 11:17

Euro łapie oddech wraz z szansą na szybszą odbudowę gospodarki po kryzysie

72.43% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 72.43% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.