Ostatni tydzień maja nie będzie obfitował w publikacje bardzo istotnych danych. Nie zmienia to jednak tego, że może być bardzo interesujący, zwłaszcza pod kątem geopolityki. Ta z kolei może wpływać na rynki, co widzieliśmy już dziś.
Jednak nim przejdziemy do ostatniego tygodnia maja, podsumujemy opublikowany w piątek protokół ostatniego posiedzenia Europejskiego Banku Centralnego. EBC uważa, że gospodarka może skurczyć się w tym roku o 5-12 proc., choć spodziewano się, że wzrost gospodarczy zostanie wznowiony w miarę stopniowego znoszenia środków ograniczających. Bank centralny jest w pełni przygotowany do dostosowania wszystkich swoich środków wspierających gospodarkę strefy euro, w tym do zwiększenia rozmiaru programu nadzwyczajnych zakupów na wypadek pandemii (PEPP) i dostosowania jego składu, o tyle, o ile będzie to konieczne i tak długo, jak będzie to konieczne. Jednakże decydenci polityczni ostrzegali również, że polityka pieniężna nie jest w stanie sama rozwiązać tych problemów i że polityka fiskalna również musi odgrywać zasadniczą rolę.
Tymczasem ostatni tydzień maja zaczniemy od długiego weekendu w USA i w Wielkiej Brytanii. W poniedziałek, 25 maja dwa główne ośrodki handlu na świecie będą miały wolne. Niemniej warto pamiętać o wzroście napięcia między Stanami Zjednoczonymi i Chinami oraz o kolejnych zamieszkach w Hongkongu. Sprawy w ten weekend mogą nabrać tempa, co z kolei mogłoby być widoczne na rynkach finansowych po wspomnianym długim weekendzie.
Z danych makroekonomicznych po raz kolejny warto będzie spojrzeć na liczbę wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w USA. Prawdopodobnie w kolejnym tygodniu już łącznie 40 mln Amerykanów będzie bez pracy, co może utrudniać powrót do wzrostu gospodarczego. Znaczny spadek odnotują prawdopodobnie również wydatki osobiste, ponieważ sprzedaż detaliczna załamała się, co stanowi nieco ponad 40 proc. całkowitych wydatków konsumpcyjnych. Stąd też możliwe są kolejne pakiety pomocowe dla gospodarki USA i ich ogłoszenie w najbliższym czasie.
Daniel Kostecki, główny analityk Conotoxia Ltd. (usługa Forex Cinkciarz.pl)
Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.
66 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.