Rośnie napięcie między USA i Chinami. Japonia z nowym pakietem pomocowym?

25.05.2020 10:44|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

Stany Zjednoczone ogłosiły, że dodadzą 33 chińskie firmy i instytucje do czarnej listy, a doradca Białego Domu ds. bezpieczeństwa narodowego Robert O'Brien ostrzegał przed sankcjami, jeśli Pekin wdroży prawo bezpieczeństwa narodowego w Hongkongu. Chiński minister spraw zagranicznych Wang Yi powiedział z kolei, że Amerykanie powinni porzucić swoje życzenia dotyczące zmiany w Chinach i ostrzegł, że działania USA spychają oba kraje na skraj nowej zimnej wojny.

Takie oświadczenia mogą zmniejszać apetyt na ryzyko wśród inwestorów, co może przełożyć się na zmianę sentymentu na rynku akcji czy rynku surowców. Wydarzenia w Azji mogą także wpływać na notowania kryptowalut. Dziś ze względu na dzień wolny zarówno w Wielkiej Brytanii, jak i w Stanach Zjednoczonych aktywność inwestorów nie wydaje się zbyt duża. Obroty są niewielkie, można zatem oczekiwać, że reakcja na weekendowe wydarzenia czy obecne wypowiedzi może przyjść dopiero jutro. Jednak już dziś obserwujemy umocnienie bezpiecznego dolara amerykańskiego, który do euro wydaje się najdroższy od tygodnia. W efekcie kontrakt na indeks amerykańskiej waluty wrócił w okolice 100,00 pkt i także jest na najwyższym poziomie od tygodnia.

Tymczasem w Europie początek tygodnia przyniósł nieznaczny wzrost indeksów giełdowych. Europejskie kraje stopniowo otwierają swoje gospodarki. Najpierw fryzjerzy i restauracje, a teraz siłownie, baseny i centra sportowe zostały ponownie otwarte we Włoszech i w niektórych regionach Hiszpanii, w tym w Madrycie i Katalonii.

Holandia, Austria, Dania i Szwecja odrzuciły koncepcję dotacji i kraje te złożyły kontrpropozycję do niemiecko-francuskiego funduszu naprawczego o wartości 500 mld euro – wynika z wiadomości płynących z serwisów informacyjnych.

Z indeksów giełdowych najlepiej radził sobie dziś japoński Nikkei 225, który wzrósł o 1,73 proc. Zdaje się, że tego bezpośrednią przyczyną może być oczekiwanie na dalszą pomoc ze strony państwa. Gazeta „Nikkei" podała, że rząd rozważa nowy bodziec o wartości 100 bilionów JPY (930 miliardów dolarów), obejmujący głównie pomoc finansową dla firm. Pakiet byłby następcą rekordowego planu wydatków w wysokości 117 trylionów JPY wdrożonego w ubiegłym miesiącu.

 

Daniel Kostecki, główny analityk Conotoxia Ltd. (usługa Forex Cinkciarz.pl)

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

66 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

22 May 2020 15:54

Kluczowe wydarzenia tygodnia (25-31.05.2020)

22 May 2020 11:25

Giełdy z kolejnym pretekstem do korekty

21 May 2020 11:09

Przegląd najważniejszych wydarzeń – rynki jeszcze bardziej odklejają się od rzeczywistości

20 May 2020 10:55

Szczepionka jednak nie tak szybko? Wzrosty indeksów powstrzymane

19 May 2020 11:17

Euro łapie oddech wraz z szansą na szybszą odbudowę gospodarki po kryzysie

18 May 2020 11:56

Przegląd najważniejszych wydarzeń – akcje i surowce zdecydowanie w górę

71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.