Strach przed recesją poprawił nastroje na rynkach

24.06.2022 17:58|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

W mijającym tygodniu inwestorzy dowiedzieli się, że recesja w Stanach Zjednoczonych jest dość prawdopodobna. W Europie sytuacja nie wygląda wcale lepiej. Mimo to nastroje inwestorów… mogły się poprawić.

Choć na pierwszy rzut oka wydaje się to nielogiczne, inwestorzy, którzy słyszą o nadchodzącej recesji, już mogą sobie wyobrażać ponowne luzowanie polityki monetarnej, mimo że w USA nadal trwa cykl podwyżek stóp procentowych, a Europejski Bank Centralny nawet jeszcze nie wprowadził pierwszej podwyżki. Rynki mają jednak tendencje do dyskontowania tego, co wydarzy się w perspektywie 2-3 kwartałów. Stąd potencjalna recesja mogła być już w dużej mierze wyceniona czy to w akcjach, czy obligacjach. Jeśli kolejnym krokiem będzie łagodzenie polityki monetarnej czy fiskalnej, aby pomóc wyjść z recesji, inwestorom może być to na rękę.

Tylko w tym tygodniu, w którym Jerome Powell, szef Fed, mówił, że nie cofnie się przed niczym, aby hamować inflację, główne amerykańskie indeksy giełdowe mogą odnotowywać wzrosty. W skali tygodnia indeks Nasdaq 100 zdaje się rosnąć o niecałe 5 proc. Indeks S&P 500 może zyskiwać około 4,3 proc., a Dow Jones 3,5 proc. Sentyment mógł się poprawić również w klasie najbardziej ryzykownych aktywów, czyli kryptowalut. W mijającym tygodniu ETH zdaje się zyskiwać prawie 30 proc. LTC i XRP mogą rosnąć o ponad 20 proc., a bitcoin o ponad 16 proc. Należy jednak pamiętać, że przy tak ogromnej skali spadków, rzędu 70-80 proc., odbicia są relatywnie niewielkie.

Strach przed recesją zdaje się również prowadzić do zmiany w cyklu koniunkturalnym i nastawieniu na poszczególnego klasy aktywów. Teoretycznie w tym momencie surowce mogą być bliskie nakreślenia swoich szczytów, obligacje zaś swoich dołków. Tym samym to rynek obligacji, gdzie rentowności mogły wzrosnąć w ostatnich miesiącach, może obecnie przykuwać największą uwagę inwestorów.


Daniel Kostecki, dyrektor polskiego oddziału Conotoxia Ltd. (usługa inwestycyjna Cinkciarz.pl)

Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 80,77% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

24 Jun 2022 9:33

Odreagowania na Wall Street. Dolar w opałach?

23 Jun 2022 10:39

Jerome Powell skutecznie straszy recesją

22 Jun 2022 9:49

Ropa naftowa najtańsza od miesiąca

21 Jun 2022 10:33

Kolejny bank centralny z cyklem podwyżek

20 Jun 2022 11:03

Kolejny gorący tydzień czerwca na rynkach

15 Jun 2022 12:11

Historyczna decyzja Fed

71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.