Odreagowania na Wall Street. Dolar w opałach?

24.06.2022 09:33|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

Kontrakty terminowe na amerykańskie akcje wzrosły w piątek po tym, kontynuując zwyżki z poprzedniej sesji. Wall Street próbuje odreagować wcześniejsze tygodniowe załamanie notowań.

Kontrakty terminowe związane z trzema głównymi indeksami wzrosły od 0,6 proc., do 1 proc. Od poniedziałku do piątku Dow Jones wzrósł o 2,64 proc., S&P 500 o 3,29 proc., a Nasdaq Composite o 4,02 proc. Wszystkie trzy indeksy mają szansę przerwać trzytygodniową serię strat.

Wydaje się, że obawy przed recesją pozostają głównym zmartwieniem inwestorów w kontekście wysokiej inflacji i agresywnych podwyżek stóp procentowych, stąd obecne odbicie w cenach akcji może być trudne do utrzymania w dłuższym terminie. I tak może pozostać do czasu, w którym wyłonią się lepsze perspektywy gospodarcze.

Przewodniczący Rezerwy Federalnej Jerome Powell w swoim wystąpieniu przed Kongresem powtórzył, że jego zaangażowanie w ograniczanie wzrostu cen jest bezwarunkowe. Z Fed płyną stwierdzenia, że należy ponownie podnieść stopy procentowe o 75 punktów bazowych w lipcu, a następnie wykonać kilka kolejnych podwyżek po 50 pkt bazowych.

Rynkowe szacunki mówią, że stopa funduszy federalnych może wzrosnąć w tym roku do 3,5-3,75 proc., co miałoby stanowić szczyt bieżącego cyklu. Wycena kolejnych działań Fed w latach 2023-2024 zdaje się wskazywać na możliwość obniżania stóp procentowych do poziomu 2,75 proc. Rynek może zatem zacząć wyceniać przejście do rozluźniania polityki monetarnej, co z kolei może być korzystniejsze dla obligacji, ale także i ryzykownych aktywów - akcji czy nawet kryptowalut.

Dolar amerykański, którego siła pochodzić mogła z oczekiwań na podwyżki stóp procentowych w USA, może być już zgrany przez rynek, zwłaszcza w świetle coraz większych oczekiwań na podwyżki stóp procentowych przez Europejski Bank Centralny, Bank Szwajcarii czy wreszcie Bank Japonii, gdzie inflacja jest najwyższa od 7 lat i przekracza cel Banku na poziomie 2 proc. W najbliższej przyszłości inwestorzy mogą odwracać się od dolara, jeśli spełniłyby się oczekiwania dotyczące działań wspomnianych banków centralnych.


Daniel Kostecki, dyrektor polskiego oddziału Conotoxia Ltd. (usługa inwestycyjna Cinkciarz.pl)

Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 80,77% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

23 cze 2022 10:39

Jerome Powell skutecznie straszy recesją

22 cze 2022 9:49

Ropa naftowa najtańsza od miesiąca

21 cze 2022 10:33

Kolejny bank centralny z cyklem podwyżek

20 cze 2022 11:03

Kolejny gorący tydzień czerwca na rynkach

15 cze 2022 12:11

Historyczna decyzja Fed

14 cze 2022 12:06

Rynki na krawędzi pełnej kapitulacji

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 73.02% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.