Cena ropy naftowej WTI spadła w środę o ponad 4 proc., do 105 USD za baryłkę, osiągając najniższy poziom od miesiąca. Powodem mogą być coraz bardziej negatywne prognozy dla światowej gospodarki i rosnące obawy, że wzrost stóp procentowych w USA, mający na celu ograniczenie gwałtownie rosnącej inflacji, spowoduje spowolnienie popytu.
Właśnie przez rosnące ceny paliw i inflację Amerykanie mają po części rezygnować z podróży i wyjazdów, wynika z ankiety przeprowadzonej przez CNBC. To również może ograniczyć popyt na paliwa w tym sezonie letnim.
Oczekuje się, że prezydent USA Joe Biden wezwie do wprowadzenia wakacji podatkowych od benzyny i spotka się w tym tygodniu z siedmioma dużymi firmami paliwowymi w ramach kampanii na rzecz obniżenia cen paliw.
Na rynkach paliwowych utrzymują się oznaki ciągłego ograniczania podaży, a Exxon Mobil i Vitol ostrzegały, że popyt ciągle jeszcze nie wrócił do poziomu sprzed pandemii i oczekuje się, że podaż nie nadąży za wzrostem popytu.
Zakłócenia w dostawach surowca spowodowane napaścią Rosji na Ukrainę oraz fakt, że OPEC nie jest w stanie pompować więcej ropy naftowej z powodu niedoinwestowania, również utrzymywały presję na wzrost cen ropy w ostatnim czasie. 2 czerwca na posiedzeniu OPEC+ członkowie kartelu ogłosili korektę w górę celów produkcyjnych na lipiec i sierpień. Według agencji EIA produkcja ropy naftowej w OPEC wyniesie średnio 29,2 mln baryłek dziennie (b/d) w II połowie 2022 r., czyli o 0,8 mln b/d więcej niż w I połowie 2022 r. Z kolei produkcja paliw płynnych w Rosji spadnie z 11,3 mln b/d w pierwszym kwartale 2022 r. do 9,3 mln b/d w czwartym kwartale 2023 r.
Analitycy twierdzą, że spowolnienie gospodarcze wywołane przez Fed stanowi krótkoterminowe rozwiązanie problemu gwałtownie rosnących cen, ale nie rozwiąże problemu ograniczonej podaży. Tym samym wysokie ceny ropy naftowej mogą utrzymywać się jeszcze przez długi czas.
Daniel Kostecki, dyrektor polskiego oddziału Conotoxia Ltd. (usługa inwestycyjna Cinkciarz.pl)
Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.
Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 80,77% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.