Na rynkach finansowych możemy mieć obecnie do czynienia z epokowymi wydarzeniami. Skala zmian, która zachodzi na wielu klasach aktywów, nie była obserwowana od dziesięcioleci. Na listę ważnych wydarzeń może się wpisać także dzisiejsza podwyżka stóp procentowych w USA.
Amerykańska Rezerwa Federalna może podnieść przedział stopy funduszy federalnych aż o 0,75 pkt proc. Ostatni raz taka decyzja w Fed zapadła w 1994 r., a w minionych 30 latach była to tylko jedna taka decyzja. Zazwyczaj Fed skłaniał się do podwyżek o 0,25 pkt proc. lub ewentualnie o 0,5 pkt proc.
Rynek obligacji także zdaje się szybko dyskontować takie zmiany w stopach procentowych, gdyż wzrost rentowności w USA w ostatnich dniach był największy od lat 80. ub. wieku. To także epokowe wydarzenie. Szczyt cyklu podwyżek, który jeszcze na początku czerwca był wyceniany na 3 proc., obecnie jest wyceniany na 4 proc. Tymczasem rentowności obligacji znajdują się w rejonie 3,4 proc. Jeszcze nie w pełni mogły one zatem wycenić to, czego oczekuje rynek stopy procentowej.
Skala wydarzeń wydaje się bez precedensu, ponieważ nadzwyczajny jest poziom inflacji w USA. Ta w maju była najwyższa od 1981 r. i wyniosła 8,6 proc. Amerykańscy ekonomiści spodziewają się, że w najbliższych miesiącach może ona przekroczyć nawet 9 proc. Z drugiej strony Fed w ostatnim półwieczu miał tylko trzy takie sytuacje, gdy był zmuszony podnosić stopy procentowe przy tak mocno jak obecnie spadających indeksach giełdowych. Dwukrotnie wraz z podwyżkami stóp indeksom udawało się odrobić część strat. Jednak raz, po 1973 r., każda z podwyżek jeszcze mocniej dobijała rynek akcji. Finalnie straty indeksu Nasdaq Comp. wynosiły ok. 60 proc., nie licząc inflacji.
Fed dodatkowo podzieli się dziś projekcjami makroekonomicznymi, z których inwestorzy będą chcieli dowiedzieć się, gdzie decydenci widzą koniec cyklu podwyżek i jakimi krokami będzie ten szczyt osiągany. W projekcjach będą zawarte dane o inflacji, stopie bezrobocia i PKB USA. Publikacja o godz. 20:00. Następnie o godz. 20:30 rozpocznie się konferencja Jerome’a Powella, szefa Fed. Wydaje się, że może to być najważniejsze spotkanie z dziennikarzami ze wszystkich dotychczasowych. Mogą bowiem padać pytania o próbę równoważenia sytuacji na rynkach finansowych, rynku pracy oraz inflacji. Emocji dzisiejszego wieczora zatem nie powinno zabraknąć, a wydarzenia te mogą odbić się zarówno na rynku akcji, kryptowalut, obligacji, jak i dolara amerykańskiego, złota czy srebra.
Daniel Kostecki, dyrektor polskiego oddziału Conotoxia Ltd. (usługa inwestycyjna Cinkciarz.pl)
Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.
Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 80,77% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.