Rynki na krawędzi pełnej kapitulacji

14.06.2022 12:06|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

Konsekwencje piątkowych danych o inflacji ze Stanów Zjednoczonych, która była najwyższa od grudnia 1981 r., widzieliśmy jeszcze podczas wczorajszej sesji na Wall Street. Echa tej publikacji nie milkną także dziś rano.

Inwestorzy zaczęli wyceniać możliwość podwyżek stóp procentowych przez Fed już w tę środę o 0,75 pkt proc. lub nawet o 1 pkt proc. wobec 0,5 pkt proc. w zeszłym tygodniu. Co więcej, szczyt cyklu podwyżek może wynieść 4 proc., nie zaś 3 proc., jak sądzono wcześniej. To wystarczyło, aby na rynkach finansowych zapanował chaos, jakiego dawno nie obserwowano. W obawie przed szybkim zacieśnianiem polityki monetarnej i coraz trudniejszym dostępem do pieniądza silnie zostały przecenione amerykańskie obligacje, akcje czy kryptowaluty. To również może powodować wzrost obaw o recesję, która w połączeniu z wysoką inflacją mogłaby przerodzić się w stagflację. To z kolei mogłoby negatywnie wpłynąć na rynek pracy. I wielki kryzys gotowy.

Zmiany, jakie zachodzą współcześnie na rynkach finansowych, nie były obserwowane od dziesięcioleci. Np. dwudniowa zmiana oprocentowania amerykańskich obligacji była największa od 1987 r. To również pokazuje, jak szybko rynek dyskontuje nową rzeczywistość. Spadek cen obligacji, akcji czy kryptowalut pokazał również, że cały przepływ kapitału z tych rynków może wciąż trafiać do dolara amerykańskiego. Kurs EUR/USD spadł do 4-tygodniowego minimum na poziomie 1,04.

Europejski Bank Centralny zakończy skup aktywów 1 lipca, a następnie podniesie stopy procentowe o 25 lub 50 punktów bazowych w lipcu. Bank zasygnalizował również, że większa podwyżka stóp procentowych może być konieczna we wrześniu, jeśli pogorszą się perspektywy inflacji. Roczna inflacja w strefie euro pobiła w maju kolejne rekordy, a nowe prognozy EBC przewidują, że w 2022 roku wyniesie ona 6,8 proc., a następnie spadnie do 3,5 proc. w 2023 r. i 2,1 proc. w 2024 r. Jakie założenia ma Fed w tym temacie? Tego dowiemy się w środę wieczorem podczas publikacji najnowszych projekcji makroekonomicznych.

Wydaje się, że jedynym argumentem, dla którego Fed miałby nie podnosić stóp procentowych o 0,75 lub 1 pkt proc. jest rozbieżność między inflacją CPI i inflacją bazową, która w maju spadała trzeci miesiąc z rzędu. Podwyżka o 0,5 pkt proc. w obecnej sytuacji rynkowej mogłaby przynieść tzw. rajd ulgi na wielu klasach aktywów.


Daniel Kostecki, dyrektor polskiego oddziału Conotoxia Ltd. (usługa inwestycyjna Cinkciarz.pl)

Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 80,77% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

13 cze 2022 9:06

Krajobraz na rynkach po danych o inflacji

10 cze 2022 15:34

Inflacja w USA wznosi się na szczyt

10 cze 2022 11:41

EBC blisko rozpoczęcia łagodnego cyklu

9 cze 2022 9:22

Czego oczekiwać po EBC, jak zareaguje euro?

8 cze 2022 11:10

Bank Światowy ostrzega przed stagflacją

7 cze 2022 13:48

Na kryptowaluty ponownie padł strach

76.23% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76.23% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.