Jerome Powell skutecznie straszy recesją

23.06.2022 10:39|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

Rynki finansowe reagują na wypowiedzi przewodniczącego Rezerwy Federalnej, który nie krył, że istnieje prawdopodobieństwo wystąpienia recesji w USA ze względu na obecną sytuację i konieczność dalszych podwyżek stóp procentowych.

Jerome Powell w środowych zeznaniach przed senacką komisją ds. bankowości przyznał, że gwałtowne podwyżki stóp procentowych mogą wywołać recesję w USA. Jej uniknięcie zależy głównie od czynników pozostających poza kontrolą Fed. Innym ryzykiem jest to, że nie uda się przywrócić stabilności cen i że wysoka inflacja może zakorzenić się w gospodarce, ale celem Fed jest przywrócenie dynamiki cen do poziomu 2 proc. — dodał Powell.

Przewodniczący Fed powiedział, że dalsze podwyżki stóp procentowych będą odpowiednie, by tłamsić zaskakująco wysoką inflację. Kolejne niespodzianki mogą się pojawić w dalszej części roku. Dlatego też Fed będzie musiał reagować na napływające dane i zmieniające się perspektywy.

Rezerwa Federalna podniosła stopę funduszy o 75 pkt bazowych, do 1,5-1,75 proc. podczas posiedzenia w czerwcu 2022 r., zamiast początkowo oczekiwanych 50 pkt bazowych, po tym jak inflacja nieoczekiwanie przyspieszyła w zeszłym miesiącu do 41-letniego maksimum.

Konsensus rynkowy zakłada, że Rezerwa Federalna podwyższy stopy procentowe o kolejne 75 punktów bazowych w lipcu, a następnie o 50 punktów bazowych we wrześniu. Niemniej jednak jasne stwierdzenia przewodniczącego Fed skutecznie wystraszyły inwestorów na rynku surowców, a także zachęciły inwestorów na rynku obligacji. W teorii recesyjna faza cyklu koniunkturalnego to obligacyjna faza cyklu. Wraz ze zbliżającą się recesją inwestorzy zaczynają zakładać, że stopy procentowe mogą łapać swój szczyt nieco wcześniej i tym samym rentowności obligacji mogą przestać już tak gwałtownie rosnąć. To z kolei może podnieść ceny obligacji.

Tymczasem recesja to mniejszy popyt na surowce, co może wiązać się z tym, że gdy w momencie osiągnięcia dołka na rynku obligacji szczyt może pojawić się na rynku surowców. Następnie wraz ze wzrostem cen obligacji, ceny surowców mogą spadać — tak zakłada teoria cyklu koniunkturalnego. Czy tak będzie? Tego prawdopodobnie dowiemy się w kolejnych kwartałach.


Daniel Kostecki, dyrektor polskiego oddziału Conotoxia Ltd. (usługa inwestycyjna Cinkciarz.pl)

Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 80,77% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

22 Jun 2022 9:49

Ropa naftowa najtańsza od miesiąca

21 Jun 2022 10:33

Kolejny bank centralny z cyklem podwyżek

20 Jun 2022 11:03

Kolejny gorący tydzień czerwca na rynkach

15 Jun 2022 12:11

Historyczna decyzja Fed

14 Jun 2022 12:06

Rynki na krawędzi pełnej kapitulacji

13 Jun 2022 9:06

Krajobraz na rynkach po danych o inflacji

79.03% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 79.03% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.