Rynki finansowe reagują na wypowiedzi przewodniczącego Rezerwy Federalnej, który nie krył, że istnieje prawdopodobieństwo wystąpienia recesji w USA ze względu na obecną sytuację i konieczność dalszych podwyżek stóp procentowych.
Jerome Powell w środowych zeznaniach przed senacką komisją ds. bankowości przyznał, że gwałtowne podwyżki stóp procentowych mogą wywołać recesję w USA. Jej uniknięcie zależy głównie od czynników pozostających poza kontrolą Fed. Innym ryzykiem jest to, że nie uda się przywrócić stabilności cen i że wysoka inflacja może zakorzenić się w gospodarce, ale celem Fed jest przywrócenie dynamiki cen do poziomu 2 proc. — dodał Powell.
Przewodniczący Fed powiedział, że dalsze podwyżki stóp procentowych będą odpowiednie, by tłamsić zaskakująco wysoką inflację. Kolejne niespodzianki mogą się pojawić w dalszej części roku. Dlatego też Fed będzie musiał reagować na napływające dane i zmieniające się perspektywy.
Rezerwa Federalna podniosła stopę funduszy o 75 pkt bazowych, do 1,5-1,75 proc. podczas posiedzenia w czerwcu 2022 r., zamiast początkowo oczekiwanych 50 pkt bazowych, po tym jak inflacja nieoczekiwanie przyspieszyła w zeszłym miesiącu do 41-letniego maksimum.
Konsensus rynkowy zakłada, że Rezerwa Federalna podwyższy stopy procentowe o kolejne 75 punktów bazowych w lipcu, a następnie o 50 punktów bazowych we wrześniu. Niemniej jednak jasne stwierdzenia przewodniczącego Fed skutecznie wystraszyły inwestorów na rynku surowców, a także zachęciły inwestorów na rynku obligacji. W teorii recesyjna faza cyklu koniunkturalnego to obligacyjna faza cyklu. Wraz ze zbliżającą się recesją inwestorzy zaczynają zakładać, że stopy procentowe mogą łapać swój szczyt nieco wcześniej i tym samym rentowności obligacji mogą przestać już tak gwałtownie rosnąć. To z kolei może podnieść ceny obligacji.
Tymczasem recesja to mniejszy popyt na surowce, co może wiązać się z tym, że gdy w momencie osiągnięcia dołka na rynku obligacji szczyt może pojawić się na rynku surowców. Następnie wraz ze wzrostem cen obligacji, ceny surowców mogą spadać — tak zakłada teoria cyklu koniunkturalnego. Czy tak będzie? Tego prawdopodobnie dowiemy się w kolejnych kwartałach.
Daniel Kostecki, dyrektor polskiego oddziału Conotoxia Ltd. (usługa inwestycyjna Cinkciarz.pl)
Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.
Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 80,77% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.