Rosyjski przemysł w recesji. Kryptowaluty zyskują

01.03.2022 09:56|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

Wskaźnik PMI dla sektora wytwórczego IHS Markit Russia spadł w lutym br. do 48,6 z 51,8 w poprzednim miesiącu. Oznacza to pierwszy spadek w sektorze od pięciu miesięcy i najniższy odczyt od sierpnia ub.r. Produkcja i nowe zamówienia w rosyjskiej gospodarce spadły pierwszy raz od sześciu miesięcy z powodu słabego popytu krajowego i zagranicznego.

Powodem recesji w rosyjskim przemyśle nie jest jednak konflikt, ponieważ tego w badaniu jeszcze nie uwzględniono, ale wpływ pandemii, podał Markit.

Wojna pogłębi straty

Wpływ konfliktu na Ukrainie będzie dla rosyjskiej gospodarki jeszcze bardziej dotkliwy. Jak podaje firma Markit, aktywność nabywcza spadła po raz pierwszy od sześciu miesięcy. W tym samym czasie zatrudnienie spadło w największym tempie od sierpnia ubiegłego roku, ze względu na niższe wymagania produkcyjne.

Jeśli chodzi o ceny, inflacja kosztów produkcji przyspieszyła w Rosji do najszybszego poziomu od czerwca ubiegłego roku, ponieważ firmy powszechnie wiązały wzrost cen nakładów ze wzrostem kosztów dostawców, natomiast inflacja produkcji przyspieszyła do ośmiomiesięcznego poziomu. Co warte odnotowania, nastroje w przemyśle wzrosły do najwyższego poziomu od sierpnia 2019 r., w związku z nadziejami na dalszy wzrost popytu ze strony klientów oraz inwestycje w nowe technologie i procesy produkcyjne – to się jednak prawdopodobnie nie wydarzy ze względu na nałożone sankcje.

Czas węgla

Na rynkach światowych obserwowany jest umiarkowany spokój. Ceny ropy czy gazu nie są poddawane ponadprzeciętnym wahaniom. Na rynku surowców uwaga skupia się jednak na cenach węgla, które od wczoraj szybko rosną, bijąc kolejne rekordy. Stąd prawdopodobnie wynika dobra postawa spółek energetycznych i górniczych wczoraj na warszawskiej giełdzie.

Unia zrobi porządek z kryptowalutami?

Na rynku finansowym z kolei mogliśmy obserwować znaczny wzrost cen kryptowalut. I to zarówno bitcoina, jak i poszczególnych alticoinów.

W ostatnim przemówieniu Christine Lagarde, szefowa Europejskiego Banku Centralnego, wspominała o tym, że w Europie należy jak najszybciej uregulować rynek kryptowalut, aby pieniądze oligarchów nie były w nich przetrzymywane, unikając sankcji. Giełda Binance odmówiła wczoraj zawieszenia kont klientów z Rosji.

 

Daniel Kostecki, dyrektor polskiego oddziału Conotoxia Ltd. (usługa Forex Cinkciarz.pl)

Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 79,17% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

28 Feb 2022 11:13

Wraz z sankcjami nad Rosję nadciąga widmo bankructwa

25 Feb 2022 16:04

Diametralna zmiana sentymentu na rynkach

25 Feb 2022 12:02

Rynki nie przejmują się sankcjami

24 Feb 2022 10:39

Atak na Ukrainę. Rynki w panice. Złoto i ropa drożeją

23 Feb 2022 11:15

Rynek walutowy i ropa w reakcji na ostatnie wydarzenia

22 Feb 2022 11:52

Sztorm na giełdach i podwyżki cen surowców

71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.