Ceny ropy wzrosły w poniedziałek do tygodniowego maksimum, przedłużając piątkowe zwyżki w obliczu oznak ograniczenia podaży w USA z powodu huraganu Ida. Około trzech czwartych produkcji ropy w Zatoce Meksykańskiej, czyli ok. 1,4 mln baryłek dziennie, zostało zdjęte z rynku od końca sierpnia.
Jednocześnie nadzieje na wzrost popytu nasiliły się po tym, jak prezydent Joe Biden zapowiedział zwiększenie liczby szczepień przeciwko COVID-19 w USA. Wiadomość o rozmowie telefonicznej prezydenta USA z Xi Jinpingiem również wydawała się zmniejszać obawy o napięcia chińsko-amerykańskie. Tymczasem inwestorzy nadal mogą zastanawiać się, czy interwencja Chin polegająca na wykorzystaniu po raz pierwszy w historii swoich gigantycznych rezerw ropy naftowej, po tym, jak w sierpniu inflacja w kraju wzrosła do najwyższego poziomu od 13 lat, będzie jednorazowa, czy może będzie mieć długotrwałe efekty. Wydaje się, że w tym tygodniu uwaga rynku skupi się na potencjalnych rewizjach prognoz popytu na ropę na 2022 r. od OPEC i EIA. W poniedziałek o poranku baryłka ropy WTI oscylowała w rejonie 70 USD.
Tymczasem w poniedziałek na rynku akcji nieznacznie wzrosły kontrakty terminowe na amerykańskie indeksy w atmosferze optymizmu w stosunkach USA-Chiny po wspomnianej wcześniej czwartkowej rozmowie telefonicznej prezydenta USA i premiera Chin. Miała ona na na celu zarządzanie konkurencją między ich krajami. Wydaje się, że inwestorzy czekają teraz na dane o inflacji CPI, które zostaną opublikowane we wtorek i sprzedaży detalicznej w czwartek. Konsensus rynkowy zakłada wzrost cen w USA w sierpniu o 5,3 proc., inflacja bazowa miała zaś wzrosnąć o 4,2 proc. Tym samym Stany Zjednoczone mogą nadal przebywać w środowisku ujemnych realnych stóp procentowych, co może z kolei utrzymywać popyt na ryzykowne aktywa.
Z kolei na rynku walutowym indeks dolara był w poniedziałek notowany w rejonie 92,6 pkt., jak się wydaje w obliczu awersji do ryzyka, ponieważ zaobserwowano wzrost liczby zachorowań na COVID-19 w zaszczepionych krajach, takich jak Wielka Brytania i Singapur. W międzyczasie CNN podało, że administracja Bidena przed kolejnym posiedzeniem Zgromadzenia Ogólnego ONZ ma ogłosić nowe środki związane z koronawirusem w odniesieniu do przybywających podróżnych. W ostatnich danych inflacja producentów w USA wzrosła o 0,7 proc. w sierpniu, powyżej oczekiwań na poziomie 0,6 proc., co doprowadziło do największego rocznego wzrostu od prawie 11 lat. Wyższa inflacja producentów może przełożyć się na wyższą inflację konsumentów, którą poznamy w tym tygodniu, a to może przyspieszyć działania Rezerwy Federalnej. Wydaje się, że w rezultacie kurs EUR/USD zszedł poniżej poziomu 1,1800 i znajduje się najniżej od końca sierpnia.
Daniel Kostecki, główny analityk Conotoxia Ltd. (usługa Forex Cinkciarz.pl)
Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.
Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 77.31% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.