Gaz naturalny ponownie hitem tygodnia

10.09.2021 16:33|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

W ostatnich miesiącach obserwowaliśmy gwałtowne wzrosty cen ropy naftowej z poziomów ujemnych do ponad 70 USD za baryłkę. Od lat z kolei zdają się rosnąć ceny praw do emisji CO2. W ostatnich tygodniach pojawiły się gwałtowne wzrosty cen uranu potrzebnego do zasilania elektrowni atomowych oraz cały czas wydają się trwać silne zwyżki cen gazu naturalnego.

CFD na gaz naturalny jest dostępny na platformie Conotoxia pod symbolem Nat_gas i instrument ten zdaje się być ponownie hitem tygodnia, rosnąc o około 7 proc. Warto dodać, że aktualne wzrosty cen trwają od połowy marca, ale w ostatnich trzech tygodniach przyspieszyły z 3,8 USD do ponad 5 USD za MMBtu (brytyjską jednostkę termalną). Tym samym w pół roku gaz naturalny w USA podrożał o 87 proc., a od początku 2021 r. zdrożał o 98 proc. Wydaje się zatem jednym z szybciej drożejących surowców energetycznych, co także może nie być bez znaczenia dla inflacji kosztowej obserwowanej na świecie.

Analitycy Goldman Sachs nie wykluczają nawet, że w momencie pojawienia się mroźnej lub dłuższej niż zazwyczaj zimy, ceny gazu naturalnego mogą się jeszcze podwoić i to pomimo obecnego już niemal 100-procentowego wzrostu. W Stanach Zjednoczonych zazwyczaj gaz był tani, a przed pandemią kosztował mniej niż 2 USD za MMBtu, czyli był najtańszy od końca lat 90. Należy zaznaczyć, że oprócz zapotrzebowania na energię elektryczną i ciepło gaz ziemny jest ważnym surowcem i jest wykorzystywany w przetwórstwie m.in. chemikaliów, nawozów, papieru i szkła, co ma znaczenie jako element szerszej inflacji kosztowej.

Ceny zdają się rosnąć przez kilka czynników. Na zachodzie USA wciąż trwa susza, co obniża poziom wód, przez co hydroelektrownie nie działają i przestawiają się na zasilanie gazem. Dalej bezprecedensowe ciepłe miesiące podsyciły zapotrzebowanie na klimatyzację w całych Stanach Zjednoczonych, zwłaszcza na północnym zachodzie. W efekcie mniej gazu oddano do magazynów na miesiące zimowe wtedy, kiedy zazwyczaj uzupełniano zapasy.

Jeśli zatem miesiące zimowe będą charakteryzować się niższą temperaturą niż zazwyczaj, to ceny mogą wzrosnąć bardziej. Temperatury mniejsze od średniej prawdopodobnie wywołałyby wzrost cen powyżej 10 USD/mmBtu — zauważają analitycy Goldman Sachs. Ceny gazu były ostatnie tak wysokie w 2008 r.

Obecnie przemysł amerykański cierpi również z powodu niższej produkcji wywołanej huraganem Ida, a 77,3 proc. produkcji w Zatoce Meksykańskiej wciąż jest zamknięte. Według Energy Information Administration poziom gazu w magazynach w USA jest o 7,4 proc. niższy od średniej z pięciu lat i 16,8 proc. poniżej poziomu analogicznego okresu z ubiegłego roku, podaje CNBC, co także może wpływać na ceny.

 

Daniel Kostecki, główny analityk Conotoxia Ltd. (usługa Forex Cinkciarz.pl)

Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 77.31% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

10 Sep 2021 10:27

Indeksy próbują odrabiać straty. Euro stabilne po EBC

9 Sep 2021 12:09

Korekta na rynkach przed EBC

8 Sep 2021 13:00

Bitcoin wita się z Salwadorem znaczną korektą

7 Sep 2021 12:48

Złoto czeka na banki centralne. Salwador z bitcoin

6 Sep 2021 12:42

Dolar stabilizuje się po piątkowych danych. Zmiany w Dax

3 Sep 2021 16:07

Dane z rynku pracy poniżej oczekiwań

71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.