Inwestorzy zarówno za oceanem, jak i w Europie mogą zastanawiać się, czy to już właściwy moment na zmiany w pomocowych programach skupu aktywów, czy też może jest na to jeszcze zbyt wcześnie, bo może nadciągać kolejna jesienna fala pandemii.
Dziś akcje w Europie zdają się spadać przez trzecią sesję z rzędu, w obliczu obaw o globalne ożywienie po pandemii i w oczekiwaniu na posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego, które odbędzie się w dalszej części dnia. Politycy przedstawią zaktualizowane prognozy dla wzrostu i inflacji. Będą też dyskutować nad przyszłością programu skupu obligacji PEPP, przy czym tempo zakupów może spaść nawet do 60 mld euro miesięcznie z obecnych 80 mld euro, przed dalszym spadkiem na początku przyszłego roku i zakończeniem programu w marcu. Frankfurcki DAX 30 spadł o prawie 0,5 proc. do 15550 pkt., najniższego poziomu od 27 lipca. Rynek może także czekać na konferencję prasową szefowej EBC, która wcześniej mówiła o tym, że program PEPP będzie nadal trwać, tylko zostanie zmodyfikowany.
Z kolei na rynku walutowym możemy obserwować kilkudniowe umocnienie USD. Indeks dolara wynosił w czwartek około 92,7, blisko poziomów niewidzianych od prawie 2 tygodni, w obliczu ostrożnego sentymentu do ryzyka i spadku cen akcji. Utrzymują się obawy o rozprzestrzenianie wirusa w wariancie delta i jego wpływ na ożywienie gospodarcze, a inwestorzy czekają na więcej wskazówek od banków centralnych, kiedy zaczną ograniczać bodźce. Prezes Dallas, Robert Kaplan, powiedział, że w oparciu o obecne perspektywy poparłby wrześniową zapowiedź taperingu zakupów obligacji i możliwy początek w październiku. Z kolei prezes Banku Nowego Jorku, John Williams, stwierdził, że rozpoczęcie taperingu przed końcem roku mogłoby być właściwe.
Tymczasem na rynku ropu naftowej obserwować można dalszą stabilizację ceny w rejonie 70 USD. Uwagę zdają się zwracać kurczące się zapasy i problemy z podażą. Jak podał instytut API, w tygodniu zakończonym 3 września zapasy ropy w USA zmniejszyły się o 2,882 mln baryłek, co oznacza szósty z rzędu tydzień spadków, choć mniej niż oczekiwania rynkowe, które zakładały spadek o 3,832 mln. Jednocześnie ponad 75 proc. morskich platform wiertniczych w USA i Meksyku pozostaje zamkniętych po zniszczeniach infrastruktury spowodowanych przez huragan Ida. Należy jednak nadmienić, że o ile ceny ropy się stabilizują, to ceny gazu naturalnego bardzo szybko rosną. Sprzyjać może temu zarówno susza w USA, gdzie zamiast hydroelektrowni pracują elektrownie zasilane gazem, eksport gazu z USA na świat, gdzie jest on o wiele droższy, jak i spadek zapasów przed zimą.
Daniel Kostecki, główny analityk Conotoxia Ltd. (usługa Forex Cinkciarz.pl)
Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.
Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 77.31% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.