Decyzja EBC nie przełożyła się na wzrost zmienności na rynkach finansowych, a kurs EUR/USD pozostawał względnie stabilny i to pomimo podniesienia prognoz dla wzrostu gospodarczego w strefie euro.
Europejski Bank Centralny pozostawił stopy procentowe na rekordowo niskim poziomie, ale zapowiedział, że przez resztę roku zacznie prowadzić umiarkowanie niższe tempo zakupów aktywów netto w ramach PEPP ze względu na poprawę warunków gospodarczych i finansowych. Bank centralny powtórzył, że pula środków w ramach PEPP zostanie utrzymana na poziomie 1,85 bln euro co najmniej do końca marca 2022 r., a w każdym razie do czasu, gdy uzna, że faza kryzysu wywołanego koronawirusem dobiegła końca. Politycy nie podali szczegółów dotyczących harmonogramu i tempa taperingu, mówiąc, że bank będzie kupował elastycznie w zależności od warunków rynkowych i w celu uniknięcia zbyt szybkiego zacieśniania polityki. EBC podniósł również swoje prognozy wzrostu i inflacji na ten rok. Inflacja ma wynieść 2,2 proc. w 2021 r. (wobec 1,9% szacowanych w czerwcu), 1,7% w 2022 r. (wobec 1,5%) i 1,5% w 2023 r. (wobec 1,4%). Jeśli chodzi o wzrost PKB, gospodarka strefy euro ma się rozwijać w tempie 5 proc. w 2021 r. (wobec 4,6%), 4,6% w 2022 r. (wobec 4,7%) i 2,1% w 2023 r. (wobec 2,1%).
Jak zatem wynika z powyższych danych i prognoz EBC, najlepsze dla gospodarki pojawi się w 2021 r., a następnie rozpocznie się faza spowolnienia wzrostu PKB wraz ze zmniejszającą się inflacją, która ponownie ma oddalać się od celu banku centralnego. To z kolei może oznaczać, że EBC nadal będzie musiał stymulować gospodarkę, a stopy procentowe w strefie euro nie będą musiały być podnoszone. Stąd można założyć, że proces tzw. japonifikacji strefy euro postępuje.
Tymczasem w USA indeksy giełdowe próbują odrabiać część strat z ostatnich dni, a kontrakty terminowe wydawały się wzrastać nieznacznie w piątek, ponieważ obawy o spowolnienie ożywienia gospodarczego zmniejszyły się po tym, jak tygodniowa liczba wniosków o zasiłek dla bezrobotnych spadła do niemal 18-miesięcznego poziomu. Tymczasem dane opublikowane na początku tygodnia pokazały, że liczba wolnych miejsc pracy w USA wzrosła w lipcu do nowego wysokiego poziomu 10,934 mln. Jeśli chodzi o pandemię, prezydent Joe Biden przedstawił w czwartek szeroki plan zwiększenia liczby szczepień przeciwko COVID-19 w USA, naciskając na prywatnych pracodawców, by uodpornili swoich pracowników, jak również nakazując szczepienia pracownikom federalnym, kontrahentom i pracownikom służby zdrowia. Apetyt na ryzyko miały również zwiększyć pomyślne rozmowy, które zostały przeprowadzone między prezydentami USA oraz Chin.
Daniel Kostecki, główny analityk Conotoxia Ltd. (usługa Forex Cinkciarz.pl)
Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.
Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 77.31% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.