Rollercoaster na rynkach

10.03.2020 10:07|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

Sesja z 9 marca 2020 r. przejdzie do historii rynków finansowych. Cen ropy naftowej spadły o ponad 20 proc., a amerykańskie indeks giełdowe traciły jak za czasów kryzysu finansowego sprzed ponad dekady. Indeks Dow Jones spadł o 7,8 proc., S&P 500 o 7,6 proc., a Nasdaq o 7,3 proc.

Na rynku walutowym również panowała ogromna zmienność, zwłaszcza na parze USD/JPY, która zniżkowała o ok. 2 proc., a złoto było blisko 7-letnich szczytów. Sytuacja odwróciła się o 180 stopni w poniedziałek wieczorem, po wystąpieniu prezydenta USA Donalda Trumpa. Jego administracja planuje wdrożyć pakiet działań, które mają za zadanie zmniejszyć skutki epidemii dla pracowników i dla pracodawców. Prezydent USA zapowiedział obniżkę podatku od wynagrodzeń, ubezpieczenie na wypadek bezrobocia i żywność dla dzieci, które polegają na szkolnych programach żywieniowych, jeśli szkoły są zamknięte. W Japonii również są podejmowane kolejne kroki fiskalne. Minister finansów Taro Aso zapowiedział, że rząd uruchomi drugi pakiet pomocowy, aby powstrzymać rozprzestrzenianie się infekcji wirusowych oraz skoncentruje się na wsparciu finansowym dla małych firm.

Zdaje się, że w rezultacie tych zapowiedzi rynki zawróciły. Kurs USD/JPY zwyżkował dziś o poranku o ponad 2 proc., domykając lukę po weekendzie. Złoto cofnęło się ze szczytów i spadło o ponad 1 proc. wraz z poprawą nastrojów. Kontrakty na indeksy giełdowe się zazieleniły. W USA wzrosty wynoszą ponad 3 proc., w Japonii 5 proc., a w Niemczech 2 proc. Gwałtowny spadek obserwujemy z kolei na rynku obligacji.

Po działaniach polityków, co w obecnej sytuacji wydaje się ważniejsze, inwestorzy czekają na działania ze strony banków centralnych. Już w najbliższy czwartek zostanie opublikowana decyzja Europejskiego Banku Centralnego w sprawie stóp procentowych, a w przyszłym tygodniu pojawi się decyzja Fed. Inwestorzy na pewno chcą wiedzieć, jak funkcjonują banki centralne w momencie, gdy u pracowników Banku Szwecji i EBC wykryto koronawirusa. Tydzień rozpoczął się od trzęsienia ziemi, a rozwój wydarzeń niestety nie zwalania tempa.


Daniel Kostecki, główny analityk Conotoxia Ltd. (usługa Forex Cinkciarz.pl)

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

9 Mar 2020 10:15

Szok na rynku ropy naftowej. Największy spadek cen od 1991 r.

6 Mar 2020 10:22

Strach na rynkach powiększa się

6 Mar 2020 3:23

Kluczowe wydarzenia tygodnia (9-15.03.20)

5 Mar 2020 10:07

Kolejne działania banków centralnych przed nami

4 Mar 2020 9:47

Fed rzuca rynkom i gospodarce koło ratunkowe

3 Mar 2020 10:08

Giełdy odbijają, dolar traci. Konferencja G7 w centrum uwagi

71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.