Rentowności w górę, indeksy w dół

29.09.2021 10:09|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

We wtorek rentowność 10-letnich papierów skarbowych Stanów Zjednoczonych osiągnęła 3-miesięczny szczyt na poziomie 1,5 proc., a oprocentowanie 5-letnich papierów wzrosło powyżej 1 proc. po raz pierwszy od lutego 2020 r. Co mogło spowodować zmiany? Po posiedzeniu FOMC w zeszłym tygodniu inwestorzy mogli założyć, że Rezerwa Federalna wkrótce zacznie ograniczać bodźce fiskalne.

W rezultacie amerykańskie indeksy giełdowe notowane na Wall Street zamknęły się we wtorek zdecydowanie poniżej poziomów z poprzedniego dnia. Nasdaq spadł o 2,8 proc., najwięcej od marca, S&P 500 spadł o 2 proc., a Dow Jones o prawie 570 punktów, do 34440 pkt.

Niekorzystnie na indeksy mogą wpływać też informacje płynące z amerykańskiego Departamentu Skarbu, którym kieruje była przewodnicząca Fed Janet Yellen. Jej zdaniem trzeba jak najszybciej podnieść lub zawiesić limit długu USA, ponieważ pieniądze na działanie rządu federalnego już się kończą. W skrajnym scenariuszu inwestorzy zaczęli rozgrywać nawet możliwość niespłacenia części swoich zobowiązań w terminie, niczym chiński deweloper Evergrande. Amerykańscy politycy wciąż nie mogą dojść do porozumienia, a pieniądze administracji państwowej skończą się za dwa dni i może nastąpić tzw. government shutdown.

Tymczasem Jerome Powell, prezes Fed, w swoim wystąpieniu przed amerykańskim senatem powiedział, że gospodarka spełniła już wszystkie kryteria do wprowadzenia taperingu. Daleka droga pozostała jednak do odbudowy maksymalnego zatrudnienia.

Dolar coraz droższy

Indeks dolara pozostał w środę na poziomie 93,7 pkt, co może przekładać się na kurs EUR/USD poniżej 1,1700, a za główną przyczynę siły USD można uznać, wzrost rentowności obligacji skarbowych. James Bullard, prezes Rezerwy Federalnej z St. Louis, powiedział, że nieco bardziej agresywny Fed zapewni dłuższą ekspansję, przy dwóch podwyżkach stóp procentowych w 2022 r. i utrzymaniu inflacji na poziomie 2,8 proc. do przyszłego roku. Gubernator Lael Brainard powiedziała z kolei, że rynek pracy może wkrótce osiągnąć cel w zakresie taperingu, podczas gdy prezes nowojorskiego Fedu John Williams zauważył, że zredukowanie skupu obligacji może być wkrótce uzasadnione.

Cena ropy w korekcie

Kontrakty futures na ropę WTI spadły w środę o 1,4 proc., do ok. 74 dolarów za baryłkę. Mogło do tego dojść w związku z ponownymi obawami o globalną odbudowę popytu po pandemii. W USA aktywność gospodarcza w ostatnich miesiącach spadła, ponieważ osłabły środki na pomoc w walce z pandemią, a infekcje wywołane szczepem wirusa delta nasiliły się.

Goldman Sachs obniżył prognozy wzrostu gospodarczego Chin w tym roku do 7,8 proc. z wcześniejszych 8,2 proc., powołując się na ograniczenia w konsumpcji energii.

Ropa naftowa w USA pozostaje blisko poziomów najwyższych od stycznia w obliczu mniejszej podaży, bo działalność amerykańskich platform wiertniczych wciąż nie osiągnęła poziomu sprzed huraganu, a zapasy ropy naftowej wg EIA skurczyły się w ubiegłym tygodniu do 3-letniego minimum na poziomie 414 mln baryłek.


Daniel Kostecki, główny analityk Conotoxia Ltd. (usługa Forex Cinkciarz.pl)

Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 77,31 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

28 wrz 2021 10:18

Kryzys energetyczny na horyzoncie?

27 wrz 2021 11:21

Cena ropy ponownie pnie się na wyższe poziomy

24 wrz 2021 16:01

Chiny ponownie uderzają w kryptowaluty

24 wrz 2021 10:47

Cena ropy Brent najwyższa od trzech lat

23 wrz 2021 10:22

Giełdowe byki taperingu się nie boją. Cena ropy ponownie w górę

22 wrz 2021 11:50

Rynki łapią oddech przed decyzją Fed

76.23% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76.23% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.