Giełdowe byki taperingu się nie boją. Cena ropy ponownie w górę

23.09.2021 10:22|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

Giełdowe byki zdają się w ogóle nie obawiać taperingu, który już pod koniec tego roku może wprowadzić Fed, a także nie przykładają większej wagi do tego, że stopy procentowe mogą w USA wzrosnąć już w 2022 r., nie zaś 2023 r. jak wcześniej zakładano. Czy słusznie?

W środę o godz. 20:00 pojawiły się projekcje makroekonomiczne FOMC, a z kolei o 20:30 miała miejsce konferencja prasowa szefa Fed Jerome’a Powella. W tym czasie na rynkach mogła pojawić się większa zmienność ze względu na istotne przesunięcia w dotychczasowym zapatrywaniu się Rezerwy Federalnej na gospodarkę USA.

Podsumowanie decyzji Fed

Gospodarka poczyniła postępy w kierunku celów zatrudnienia i inflacji, a jeśli postępy będą nadal zasadniczo zgodne z oczekiwaniami, umiarkowane zmniejszenie tempa zakupów aktywów może być wkrótce uzasadnione – stwierdzili urzędnicy Fed we wrześniowym oświadczeniu. Fed zasygnalizował również, że podwyżki stóp procentowych mogą nastąpić szybciej, niż oczekiwano, przy czym 9 z 18 decydentów przewiduje, że koszty pożyczek będą musiały wzrosnąć w 2022 r. Fed widzi wzrost gospodarczy na poziomie 5,9 proc. w 2021 r., czyli mniej niż 7 proc. w projekcji czerwcowej, ale widzi szybszy rozwój zarówno w 2022 r. (3,8 proc. vs 3,3 proc. w projekcji czerwcowej), jak i w 2023 r. (2,5 proc. vs 2,4 proc.). Inflacja PCE ma być wyższa w 2021 (4,2 proc. vs 3,4 proc.) i 2022 (2,2 proc. vs 2,1 proc.). W tym roku spodziewany jest również wyższy poziom stopy bezrobocia (4,8 proc. vs 4,5 proc.).

S&P500 i inne indeksy w górę

W środę Dow Jones wzrósł o 1 proc., do 34258 pkt. Indeks S&P 500 wzrósł o 0,95 proc., do 4396 pkt. Nasdaq zyskał 1,02 proc. i ponownie znalazł się blisko 15000 pkt. Dziś o poranku kontrakty terminowe na amerykańskie indeksy nieznacznie wzrosły, i to mimo słów Jerome’a Powella o tym, że ograniczenie skupu obligacji może nastąpić już w listopadzie, a proces ten może zakończyć się w połowie 2022 r.

Dlaczego tapering może nie być groźny dla rynków? Przede wszystkim należy spojrzeć na operacje reverse repo w USA, których kwota sięga prawie 1,3 bln USD. Oznacza to, że są to pieniądze, które powinno się zdjąć z systemu, gdyż tyle wynosi nadpłynność na rynku pieniężnym. Dopiero gdy nie będzie chętnych na reverse repo, wtedy zacieśnianie polityki monetarnej może być problematyczne. Na rynek trafiły też pozytywne wieści od borykającego się z problemami dewelopera Evergrande. Firma oświadczyła dziś, że pomoże inwestorom w wykupie obligacji.

Surowce energetyczne i ropa wciąż w cenie

Kontrakty terminowe na ropę WTI wzrosły w czwartek, przedłużając potencjalne zyski z nocy, w obliczu ograniczonej podaży w USA po huraganie Ida i sztormie Nicholas. Od środy około 16 proc. produkcji ropy w Zatoce Meksykańskiej pozostaje wyłączone. Z danych EIA wynika, że zapasy ropy naftowej w tygodniu kończącym się 17 września spadły prawie o 3,5 mln baryłek, więcej niż oczekiwano – 2,4 mln baryłek. Dane API również pokazały, że zapasy ropy w USA spadły w ubiegłym tygodniu o 6,1 mln baryłek, czyli prawie 3 razy więcej, niż oczekiwały rynki, co oznacza ósmy z rzędu spadek tygodniowy. W rezultacie cena ropy WTI wzrosła powyżej 72 USD za baryłkę.

Wykres H4 CFD na ropę WTI. Platforma Conotoxia cTrader

Daniel Kostecki, główny analityk Conotoxia Ltd. (usługa Forex Cinkciarz.pl)

Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 77,31 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

22 Sep 2021 11:50

Rynki łapią oddech przed decyzją Fed

21 Sep 2021 9:44

Po Evergrande czas na Fed

20 Sep 2021 10:11

Giełda w Hongkongu pikuje. DAX i S&P500 cofają się z historycznych szczytów

17 Sep 2021 17:05

Kurs euro słabszy mimo wysokiej inflacji

17 Sep 2021 12:31

Funt i dolar w oczekiwaniu na decyzje banków centralnych

16 Sep 2021 10:11

Ropa drożeje wraz z innymi surowcami energetycznymi

71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.