Wczorajsza sesja giełdowa na rynkach całego świata mogła przynieść inwestorom wiele emocji ze względu na wzmożoną zmienność oraz poruszenia dotyczącego, czy problemy chińskiego dewelopera są lokalne, czy też globalne.
Nasdaq i S&P 500 zmniejszają straty
W poniedziałek w USA Dow Jones spadł o prawie 2 proc., do 33970 pkt, indeks S&P 500 stracił 1,7 proc. i znalazł się w rejonie 4350 pkt, zaś Nasdaq spadł o ponad 2 proc. w okolice 14700 pkt. Z kolei już dziś, we wtorek, kontrakty terminowe na amerykańskie akcje gwałtownie wzrosły, gdy Biały Dom zapowiedział, że USA będą ponownie otwarte w listopadzie dla podróżujących samolotami, którzy są w pełni zaszczepieni przeciwko COVID-19. Zapowiedź dotyczy podróżujących z 33 państw.
W poniedziałek Dow Jones w nocy znalazł się najniżej od 19 lipca, a S&P 500 i Nasdaq zanotowały największe dzienne spadki od maja, ciągnięte w dół przez kłopoty z długiem w chińskiego dewelopera Evergrande. S&P Global Ratings twierdzi, że Pekin nie jest skłonny do udzielenia bezpośredniego wsparcia zadłużonemu deweloperowi.
Wykres H4 CFD na S&P500. Źródło: platforma Conotoxia cTrader
Co zrobi Fed?
Inwestorzy oczekują na wyniki posiedzenia FOMC, które rozpocznie się dziś i zakończy w środę. Fed dał już do zrozumienia, że tapering może nastąpić jeszcze w tym roku, ale inwestorzy czekają na więcej szczegółów, zwłaszcza że w zeszłym tygodniu pojawiły się mieszane dane gospodarcze. Nastroje konsumentów w Michigan były nieco poniżej oczekiwań, sprzedaż detaliczna nieoczekiwanie wzrosła w sierpniu, podczas gdy liczba Amerykanów składających nowe wnioski o zasiłek dla bezrobotnych wzrosła w zeszłym tygodniu z 312 tys. do 332 tys.
Cena złota w górę
Wygranym wczorajszych spadków wydaje się złoto, które jako jeden z nielicznych rynków wczoraj drożało. Warto odnotować również, że wzrost cen złota następował w momencie, gdy dolar amerykański zdawał się umacniać, co może oznaczać, że złoto jest traktowane jako bezpieczna przystań, do której kapitał przypływa w momencie mocniejszych wahań na rynkach akcji. To może być dobra informacja na późniejszy okres, gdy gospodarki osiągną szczyt koniunktury i w cyklu przejdziemy z ekspansji do spowolnienia, a spółkom będzie coraz trudniej poprawiać wyniki. Złoto podrożało wczoraj z ok. 1740 do ponad 1760 USD za uncję.
Wykres H1 CFD na złoto. Źródło: platforma Conotoxia cTrader
Daniel Kostecki, główny analityk Conotoxia Ltd. (usługa Forex Cinkciarz.pl)
Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.
Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 77.31% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.