Funt i dolar w oczekiwaniu na decyzje banków centralnych

17.09.2021 12:31|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

O ile w Stanach Zjednoczonych wczorajsze dane o sprzedaży detalicznej zdawały się zaskakiwać pozytywnie, co mogło przełożyć się na umocnienie USD, to te same dane dziś z Wielkiej Brytanii przyczyniły się do negatywnego zaskoczenia. Mogą ważyć się zatem losy funta brytyjskiego oraz tempa podwyżek stóp procentowych.

Funt brytyjski był notowany w piątkowy poranek w rejonie 1,38 USD, co zdaje się być najniższym poziomem od ponad tygodnia, po tym, jak dane ekonomiczne pokazały, że sprzedaż detaliczna w Wielkiej Brytanii nieoczekiwanie spadła w sierpniu czwarty miesiąc z rzędu. W ujęciu m/m wartość sprzedanych towarów była o 0,9 proc. mniejsza, podczas gdy oczekiwano wzrostu na poziomie 0,5 proc. Tymczasem inflacja w Wielkiej Brytanii wzrosła bardziej niż oczekiwano, osiągając prawie dziewięcioletni poziom, co na nowo rozbudziło obawy o szybsze niż wcześniej zakładano zacieśnienie polityki przez Bank Anglii.

Na rynku podwyżka stóp procentowych w Wielkiej Brytanii z obecnych 0,1 proc. do 0,5 proc. jest wyceniana na listopad 2022 r. wobec wcześniejszych szacunków wzrostu do tego poziomu w grudniu 2022 r. Pierwsza podwyżka o 0,15 pkt. proc. jest wyceniana przez rynek na marzec 2022, a kolejna na maj 2022. Tymczasem ekonomiści Goldman Sachs oczekują, że BOE podniesie stopę procentową o 15 pb w maju, a następnie będzie podnosił ją o 25 pb co dwa kwartały. Cykl zacieśniania polityki pieniężnej doprowadzi stopę do poziomu 0,5 proc. w czwartym kwartale 2022 r., do 0,75 proc. w drugim kwartale 2023 r. i do 1 proc. w czwartym kwartale 2023 r. Goldman Sachs w swojej notce pisze, że wzrost płac jest silny, a presja inflacyjna wzmacnia się bardziej niż oczekiwano. Ponadto, komentarze członków MPC w połączeniu z nową nominacją głównego ekonomisty sugerują zdanie większości komitetu, że minimalne warunki do rozpoczęcia zacieśniania polityki pieniężnej zostały spełnione — podaje GS cytowany przez agencję Bloomberg. Tym samym uwaga inwestorów przesuwa się na przyszłotygodniowe posiedzenie Banku Anglii, na którym decydenci mogą dać sygnał, kiedy bank centralny zacieśni swoją politykę.

Jednak nim w przyszły czwartek pojawi się decyzja Banku Anglii, w środę poznamy decyzję Fed w sprawie stóp procentowych i skupu obligacji. Zostaną także zaprezentowane najnowsze projekcje makroekonomiczne FOMC. Inwestorzy analizują ostatnie dane gospodarcze i czekają na dalsze szczegóły dotyczące tego, kiedy Fed zacznie ograniczać bodźce monetarne i redukować program skupu aktywów wart 120 mld USD miesięcznie. Ostatnie dane ekonomiczne pokazały mieszany scenariusz: sprzedaż detaliczna w zeszłym miesiącu nieoczekiwanie wzrosła, a inflacja spowolniła, ale pozostała na wysokim poziomie, co wydaje się budzić wątpliwości, czy presja inflacyjna jest przejściowa, ponieważ utrzymują się problemy z łańcuchem dostaw i niedobory surowców. Ponadto, ostatni raport z rynku pracy rozczarował, a produkcja przemysłowa spowolniła. Posiedzenie FOMC w przyszłym tygodniu i konferencja prasowa prezesa Powella będą w centrum uwagi, gdyż inwestorzy oczekują przedstawienia harmonogramu taperingu.


Daniel Kostecki, główny analityk Conotoxia Ltd. (usługa Forex Cinkciarz.pl)

Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 77.31% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

16 Sep 2021 10:11

Ropa drożeje wraz z innymi surowcami energetycznymi

15 Sep 2021 10:17

Chiny spowalniają. Dax i S&P500 nie reagują

14 Sep 2021 11:25

Oczekiwania inflacyjne w USA biją rekordy. Co to może oznaczać dla rynków?

13 Sep 2021 9:35

Ropa wciąż przy 70 USD. Dolar czeka na dane o inflacji

10 Sep 2021 16:33

Gaz naturalny ponownie hitem tygodnia

10 Sep 2021 10:27

Indeksy próbują odrabiać straty. Euro stabilne po EBC

71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.