Kryzys energetyczny na horyzoncie?

28.09.2021 10:18|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

Ropa naftowa, gaz ziemny, prawa do emisji CO2 – to wszystko instrumenty, które zdają się istotnie drożeć w 2021 r. Cena baryłka WTI zwiększyła się o 57 proc., a kontrakty na amerykański gaz o 140 proc. To wszystko może prowadzić nie tylko do inflacji kosztowej, ale także do kryzysu energetycznego tej zimy.

Kontrakty terminowe na ropę Brent wzrosły dziś powyżej 80 USD za baryłkę, czyli do najwyższego poziomu od października 2018 r. Doszło do tego w obliczu niewystarczającej podaży i odbudowującego się popytu w wielu częściach świata.

W Wielkiej Brytanii niedobory w kadrze kierowców ciężarówek w połączeniu z panicznym kupowaniem benzyny na stacjach doprowadziły do powszechnego braku paliwa w wielu częściach kraju, co zaczęło wpływać na różne sektory gospodarki.

W tym samym czasie działalność amerykańskich platform wiertniczych w Zatoce Meksykańskiej nadal pozostaje poniżej poziomu sprzed huraganu, a zapasy ropy naftowej wg EIA skurczyły się w ubiegłym tygodniu do 3-letniego minimum, na poziomie 414 mln baryłek. Tymczasem Goldman Sachs podniósł o 10 dolarów swoją prognozę na koniec roku dla ropy Brent do 90 dolarów za baryłkę.

Kurs dolara stabilizuje się

Pomimo ostatniego wzrostu amerykańskich rentowności kurs dolara wydaje się dość stabilny, a uczestnicy rynku nadal analizują bardziej jastrzębie nastawienie Rezerwy Federalnej. W zeszłym tygodniu bank centralny USA zasygnalizował, że może rozpocząć redukcję zakupów aktywów już w listopadzie br., jednocześnie obniżając prognozy wzrostu i podnosząc prognozy inflacyjne.

Inwestorzy mogą teraz uważnie śledzić zeznania Jerome’a Powella, prezesa Fed przed senatem USA oraz jego udział w panelu forum Europejskiego Banku Centralnego. Wczoraj Powell zaznaczył, że inflacja może nie mieć wyłącznie przejściowego charakteru, jak pierwotnie zakładano.

Złoto bez większych zmian

Nie milknie kryzys związany z zadłużeniem Evergrande, chińskiego giganta z rynku deweloperów. Nie maleją też ograniczenia w dostawach prądu w Chinach, co w sumie może wpływać na sentyment do ryzyka. Mimo to złoto uznawane za bezpieczną przystań nie wydaje się zmieniać swojej ceny w istotny sposób. We wtorek ceny uncji kruszcu oscylowały wokół 1751 dolarów, niewiele zmieniając się w stosunku do poprzedniego dnia. Kontynuowały one jednak odreagowanie z 6-tygodniowego minimum na poziomie 1741 USD, osiągniętego w zeszły czwartek przed przemówieniami kilku decydentów Fed.

Tej jesieni czy zimy złoto może jednak jeszcze wrócić do łask inwestorów, jeśli negatywny scenariusz związany z sektorem energetycznym przełożyłby się na funkcjonowanie wielu gospodarek świata. Być może w ostatnim kwartale tego roku dojdzie do stagflacji, czyli połączenia inflacji ze stagnacją gospodarczą, co może przyczynić się do ponownego zainteresowania żółtym metalem.


Daniel Kostecki, główny analityk Conotoxia Ltd. (usługa Forex Cinkciarz.pl)

Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 77,31 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

27 wrz 2021 11:21

Cena ropy ponownie pnie się na wyższe poziomy

24 wrz 2021 16:01

Chiny ponownie uderzają w kryptowaluty

24 wrz 2021 10:47

Cena ropy Brent najwyższa od trzech lat

23 wrz 2021 10:22

Giełdowe byki taperingu się nie boją. Cena ropy ponownie w górę

22 wrz 2021 11:50

Rynki łapią oddech przed decyzją Fed

21 wrz 2021 9:44

Po Evergrande czas na Fed

76.23% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76.23% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.