W rajdzie cen surowców energetycznych może dochodzić do zmiany lidera. Wydaje się, że dotychczas dominował gaz naturalny, który gwałtownie drożał zarówno w Europie, jak i w Azji oraz Stanach Zjednoczonych. Aktualnie natomiast uwaga może przesuwać się w stronę ropy Brent.
Kontrakty terminowe na ropę Brent wzrosły w piątek o 0,2 proc., do 77,41 USD, co jest najwyższym poziomem od października 2018 r., biorąc pod uwagę ceny zamknięcia.
Zapasy ropy topnieją
Tym samym w całym tygodniu baryłka może zdrożeć o około 2,5 proc. ze względu na globalne obawy o podaż po huraganach w USA, które uszkodziły obiekty rafinerii na wybrzeżu Zatoki Meksykańskiej. Dane EIA pokazały, że zapasy ropy naftowej w USA spadły o 3,5 mln baryłek, do 414 mln w zeszłym tygodniu i znalazły się na najniższym poziomie od października 2018 r. Dane API również pokazały, że zapasy ropy w USA spadły w zeszłym tygodniu o 6,1 mln baryłek, niemal trzy razy więcej, niż oczekiwał rynek, co było też ósmym z rzędu tygodniowym spadkiem. Tymczasem wskaźniki wykorzystania rafinerii na Wschodnim Wybrzeżu wzrosły do 93 proc., czyli do najwyższego wskaźnika od maja 2019 r., wskazując na silny popyt na paliwa w miarę złagodzenia zakazów podróżowania.
Wykres H4 CFD na ropę Brent. Platforma cTrader Conotoxia
Ogromny popyt na gaz wciąż widoczny
Wracając do cen gazu ziemnego, te zdają się odbijać od dwutygodniowego minimum. Kontrakty terminowe na gaz ziemny w USA były notowane na poziomie blisko 4,9 USD za milion brytyjskich jednostek termicznych, odbijając się od okolic 4,7 USD i zbliżając się do ponad 7,5-letniego maksimum na poziomie 5,5 USD, osiągniętego w połowie września. Ceny mogą rosnąć w związku z silnym popytem na amerykański eksport, gdyż na całym świecie pojawiał się ogromny popyt na gaz, a wydobycie i produkcja zdają się nie zaspokajać potrzeb odbiorców. Ceny gazu w Europie utrzymują się na rekordowym poziomie ok. 24 USD/mmBtu i blisko 27 USD/mmBtu w Azji.
Daniel Kostecki, główny analityk Conotoxia Ltd. (usługa Forex Cinkciarz.pl)
Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.
Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 77,31 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.