Wydawało się, że cena ropy naftowej może się ustabilizować ze względu na zwiększenie produkcji przez OPEC+ i wyrównanie popytu z podażą. Znów jednak odnotowujemy podwyżki. Co tym razem może je powodować?
Cena ropy WTI wzrosła o ponad 1 proc., do około 75 USD za baryłkę, notując najwyższy poziom od połowy lipca. Nastąpiło to po pięciu dniach wzrostów w zeszłym tygodniu, gdy podwyżki zdawały się pobudzać rosnący popyt na paliwa i kurczące się zapasy ropy w USA. Zakłócenia w produkcji na amerykańskim wybrzeżu Zatoki Meksykańskiej, spowodowane huraganem Ida i innymi burzami, doprowadziły do gwałtownego spadku rezerw surowca nie tylko w USA, ale też niemal na całym świecie.
Chiny wobec groźby zastoju
Dane EIA pokazały, że zapasy ropy naftowej w USA spadły w zeszłym tygodniu o 3,5 mln baryłek, do 414 mln. Były też najmniejsze od października 2018 r. W tym czasie import ropy naftowej w Indiach wzrósł w sierpniu do najwyższego poziomu od trzech miesięcy, odbijając się od lipcowego rocznego minimum. Chiny po raz pierwszy publicznie sprzedały państwowe rezerwy ropy naftowej.
Skoro o Chinach mowa, zadłużona spółka Evergrande nadal stanowi ryzyko dla cen ropy, ponieważ jej jednostka produkująca samochody elektryczne ostrzegła, że czeka ją niepewna przyszłość, jeśli nie otrzyma szybkiego zastrzyku gotówki. To wszystko może być zalążkiem potencjalnego kryzysu energetycznego, o którym dziś wspominała agencja Bloomberg, co może finalnie prowadzić do istotnego spowolnienia chińskiej gospodarki.
Wykres dzienny CFD na ropę Brent. Platforma Conotoxia cTrader
Giełdy nie widzą zagrożeń
W poniedziałkowy poranek notowania kontraktów na S&P 500, Dow Jones Industrial Average i Nasdaq zdają się rosnąć o prawie 0,5 proc.
W tym tygodniu uwaga inwestorów może być skupiona na polityce fiskalnej USA. Izba Reprezentantów będzie bowiem głosować nad ustawą infrastrukturalną o wartości 1 biliona dolarów, podczas gdy termin 30 września na finansowanie agencji federalnych może wymusić drugie częściowe zamknięcie rządu w ciągu trzech lat. Izba przyjęła już ustawę, która pozwoli utrzymać finansowanie rządu do początku grudnia i zawiesić limit zadłużenia do 2022 r., ale ustawę może czekać niełatwa batalia w Senacie.
Przewodniczący Rezerwy Federalnej Jerome Powell będzie zeznawał przed Senatem USA w sprawach dotyczących wpływu epidemii na gospodarkę i CARES Act. Odbędzie się też dwudniowe forum Europejskiego Banku Centralnego na temat bankowości centralnej, które będzie uważnie obserwowane, aby inwestorzy mogli uzyskać więcej wskazówek na temat perspektyw polityki monetarnej.
Daniel Kostecki, główny analityk Conotoxia Ltd. (usługa Forex Cinkciarz.pl)
Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.
Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 77,31 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.