Wydaje się, że proces dystrybucji kontraktów na dolara amerykańskiego jest kontynuowany. Tak może wynikać z cotygodniowych danych przedstawiany przez amerykańską komisję CFTC w raporcie Commitments of Traders (COT).
Na czym ten proces może polegać? Otóż na początku tego roku pojawił się duży popyt na kontrakty, które mogą umacniać wraz ze wzrostem wartości amerykańskiej waluty, wyrażone przez kontrakt na jej indeks (USD Index). W skład tego indeksu w ponad 50 proc. wchodzą notowania euro względem dolara oraz waluty: funt brytyjski, japoński jen, dolar kanadyjski, korona szwedzka i frank szwajcarski, stanowiące już o wiele mniejszy udział.
Z końcem roku wraz ze wzrostem wartości amerykańskiej waluty pojawił się większy popyt na dolara, co w konsekwencji doprowadziło do wzrostu liczby pozycji długich netto (pozycje długie netto wskazują na to, o ile jest więcej otwartych kontraktów na wzrost wartości instrumentu bazowego, a ile na spadek wartości). Innymi słowy, wzrost pozycji długich netto wśród inwestorów spekulacyjnie nastawionych do rynku (niekomercyjnych) pokrywał się ze wzrostem ceny. To zjawisko świadczące o zdrowym trendzie.
Niemniej jednak od początku roku pozycji długich netto ubywa, a notowania kontraktu na indeks dolara amerykańskiego zwyżkował do 2-letniego maksimum. Może to oznaczać proces dystrybucji, czyli pozbywania się kontraktów przy korzystnych cenach.
Notowania kontraktów na indeks dolara a pozycje długie netto inwestorów niekomercyjnych. Źródło: tradingster
Z reguły, na podstawie historycznych obserwacji, czym większa rozbieżność między ceną a pozycjonowaniem, tym możliwie silniejszy zwrot na rynku. W związku z tym warto śledzić notowania par z dolarem amerykańskim, a zwłaszcza notowania EUR/USD, ponieważ może się wydawać, że wzrosły potencjalne szanse na bardziej istotną zmianę trendu.
Daniel Kostecki, Główny Analityk Conotoxia Ltd.
Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.
59 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.