Pożary w Los Angeles – rynek też w płomieniach

15.01.2025 10:00|Zespół Analityków, Conotoxia Ltd.

Groźne pożary w rejonie Los Angeles wybuchły 7-8 stycznia 2025 br. Największy z nich, nazwany „Palisades Fire”, rozpoczął się w dzielnicy Pacific Palisades i objął obszar blisko 1182 hektarów. Kolejne ogniska pojawiły się w rejonie San Fernando na północy oraz w pobliżu Pasadeny na północnym wschodzie miasta. Według doniesień medialnych, pożary zniszczyły lub poważnie uszkodziły ponad 12 000 budynków, zmuszając do ewakuacji ponad 150 000 mieszkańców. Obecnie ok. 92 000 osób nadal pozostaje pod nakazem opuszczenia swoich domów. Wstępne szacunki przewidują, że straty mogą wynieść nawet 30 miliardów dolarów, jeśli pożary będą się nadal rozprzestrzeniać. Tragiczne wydarzenia odbiły się również na rynkach finansowych. Główny indeks S&P 500 stracił w ubiegłym tygodniu 2 proc. swojej wartości. Jednak jest jeden sektor na amerykańskiej giełdzie, który ucierpiał najmocniej. 

Spis treści:

  1. Ubezpieczenia
  2. Chubb Limited
  3. Allstate
  4. The Hartford
  5. Mercury General Corporation
  6. Reasekuracja, czyli po nitce do kłębka

Ubezpieczenia

Indeks iShares U.S. Insurance ETF stracił w zeszłym tygodniu ponad 3 proc., jednak spółki wchodzące w skład tego indeksu zostały nierówno dotknięte skutkami pożarów, ze względu na różne formy prowadzonej działalności. Przyjrzyjmy się tym, które mogą być najbardziej dotknięte pożarami.

wykres Ishares Insurance ETF

Źródło: Tradingview

Chubb Limited

Chubb jest jedną z największych firm ubezpieczeniowych na świecie specjalizującą się w dostarczaniu ubezpieczeń majątkowych, odpowiedzialności cywilnej oraz reasekuracji dla klientów indywidualnych, firmowych i instytucji. Firma oferuje szeroki zakres usług ubezpieczeniowych, w tym ubezpieczenia zdrowotne, życiowe, wypadkowe, a także specjalistyczne produkty dla różnych branż.

wykres Chubb

Źródło: Tradingview

Chubb zarządza ryzykiem katastrof naturalnych, takich jak huragany, trzęsienia ziemi, pożary i powodzie, ustalając limity ryzyka na podstawie prawdopodobnej maksymalnej straty (PML) oraz kupując reasekurację dla zapewnienia płynności i kapitału. Na podstawie modeli ryzyka firma oszacowała potencjalne straty, w tym te związane z huraganami w USA i trzęsieniami ziemi w Kalifornii. W scenariuszu 1 na 250 lat straty mogą wynieść ponad 8,5 miliona dolarów, co stanowi 13,1 proc. kapitału własnego Chubb, wskazując na stabilność finansową firmy.

Allstate

Allstate to amerykańska firma ubezpieczeniowa oferująca szeroki wachlarz produktów, w tym ubezpieczenia samochodowe, mieszkaniowe, zdrowotne, na życie oraz ubezpieczenia dla firm. Firma specjalizuje się w ubezpieczeniach dla klientów indywidualnych oraz małych przedsiębiorstw, a także oferuje produkty inwestycyjne i emerytalne. Ubezpieczenia w stanie Kalifornia stanowią 9,6 proc. portfela ubezpieczeń spółki.

wykres Allstate

Źródło: Tradingview

Allstate oferuje polisy ubezpieczeniowe dla właścicieli domów za pośrednictwem North Light Specialty Insurance Company, obejmujące również ubezpieczenie od trzęsień ziemi (z WYŁĄCZENIEM pożarów po trzęsieniach), które jest cedowane poprzez reasekurację typu quota share, czyli przeniesienie zobowiązań na inną spółkę. Dzięki temu Allstate wydaje się być bezpieczne mimo ekspozycji na ryzyko ubezpieczeń nieruchomości w Kalifornii.

The Hartford

The Hartford to amerykańska firma ubezpieczeniowa, która oferuje szeroką gamę produktów, w tym ubezpieczenia majątkowe, na życie oraz odpowiedzialności cywilnej zarówno dla osób prywatnych, jak i firm. Specjalizuje się w ubezpieczeniach dla małych i średnich przedsiębiorstw, a także dostarcza rozwiązania w zakresie ubezpieczeń pracowniczych, emerytalnych oraz zdrowotnych. California stanowi 12 proc. udziału w przychodach z ubezpieczeń The Hartford.

wykres the Hartford

Źródło: Tradingview

W ramach zarządzania ryzykiem związanym z ekstremalnymi zdarzeniami firma informuje, że w przypadku wystąpienia skrajnych katastrof naturalnych, które zdarzają się raz na 250 lat, strata po uwzględnieniu reasekuracji wyniesie ok. 2 miliardów dolarów. Stanowi to jedynie 11,7 proc. kapitałów własnych, co sugeruje, że firma nie powinna mieć problemów z wypłacalnością, nawet w przypadku dużych pożarów.

Mercury General Corporation

Jedną z najbardziej poszkodowanych spółek może być Mercury General Corporation, która ponad 80 proc. swojego portfela ubezpieczeniowego posiada w Kalifornii. Mercury General Corporation to firma ubezpieczeniowa, która specjalizuje się głównie w prywatnych ubezpieczeniach samochodowych stanowiących dwie trzecie portfela ubezpieczeniowego i mieszkaniowych (25 proc.). Cena akcji ucierpiała najmocniej spośród dużych ubezpieczalni, spadając aż o 28 proc.

wykres Mercury General

Źródło: Tradingview

Firma monitoruje i zarządza ryzykiem katastroficznym, w tym związanym z pożarami w Kalifornii, poprzez ograniczanie koncentracji ryzyka w określonych regionach, wykorzystanie narzędzi do precyzyjnej oceny ryzyka ubezpieczeniowego oraz stosowanie reasekuracji. Aktualna umowa reasekuracyjna pokrywa 100 proc. strat do kwoty 100 milionów dolarów oraz 95 proc. strat w przedziale od 100 do 140 milionów dolarów. Firma nie przewiduje znaczących zmian w zakresie ochrony reasekuracyjnej podczas odnowienia umowy w lipcu 2024 r., choć ostateczna decyzja będzie zależna od warunków cenowych na rynku.

Warto jednak podkreślić, że wystawione przez firmę ubezpieczenia w Kalifornii opiewają na łączną kwotę 3,6 miliarda dolarów, co stanowi aż 193 proc. jej kapitałów własnych. Choć obecnie trudno oszacować, jakie kwoty firma będzie musiała wypłacić z tytułu odszkodowań, to spośród analizowanych spółek jest ona najbardziej narażona na ryzyko związane z katastrofami naturalnymi w Kalifornii.

Reasekuracja, czyli po nitce do kłębka

Straty te mają być traktowane jako jedno zdarzenie, co może pomóc ubezpieczycielom w uzyskaniu pokrycia reasekuracyjnego. Klauzule reasekuracyjne często grupują pożary występujące w określonym przedziale czasowym i w bliskiej odległości od siebie, co znajduje zastosowanie w przypadku obecnych pożarów. Niektórzy analitycy szacują, że straty mogą sięgnąć nawet 30 miliardów dolarów, jeśli pożary będą się dalej rozprzestrzeniać.

Oczekuje się, że firmy reasekuracyjne, takie jak Chubb, Allstate czy The Hartford, skorzystają z odzysków w ramach swoich programów reasekuracyjnych. Szacunki dotyczące strat są różne, jednak większość spółek ubezpieczeniowych, nawet tych znacznie narażonych na ryzyko związane z ubezpieczeniem nieruchomości i ruchomości w Kalifornii, wydaje się mieć odpowiednie zabezpieczenia i dywersyfikacje ryzyka dzięki stosowanym programom reasekuracyjnym.

 

Grzegorz Dróżdż, CIIA, Analityk Rynków Finansowych Conotoxia Ltd. (usługa inwestycyjna Cinkciarz.pl)

Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione. Wyniki osiągnięte w przeszłości nie są wiarygodnym wskaźnikiem przyszłych wyników.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 72,43 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.

 

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

10 sty 2025 11:49

Novo Nordisk – czy należy inwestować w zwycięzców?

8 sty 2025 16:06

Dlaczego Trump chce przejąć Grenlandię?

7 sty 2025 15:22

Chińskie vs amerykańskie maszynki do generowania pieniędzy

2 sty 2025 15:27

To mogą okazać się najgorsze inwestycje w 2025 roku, na które wielu inwestorów da się nabrać

26 lis 2024 14:19

Jak zabezpieczyć swój majątek na wypadek kryzysu i wojny?

14 lis 2024 14:10

Spowolnienie PKB w Polsce – prognozy dla PLN i WIG

72.43% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 72.43% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.