Spowolnienie PKB w Polsce – prognozy dla PLN i WIG

14.11.2024 14:10|Zespół Analityków, Conotoxia Ltd.

W III kw. br. dynamika PKB Polski spowalnia do 2,7 z 3,2 proc. r/r. Prognozy zakładały odczyt na poziomie 3 proc. r/r. Gospodarka skurczyła się o 0,2 proc. kw/kw. Wstępny odczyt GUS nie zawiera informacji o strukturze wzrostu. Zostaną one opublikowane dopiero pod koniec miesiąca. Mimo to za spadkiem koniunktury może stać pogarszająca się sytuacja silnego dotychczas polskiego konsumenta oraz słabnąca sytuacja polskiego eksportu.

Spis treści:

  1. Problemy polskiego konsumenta
  2. Zarobki w Polsce wciąż szybko rosną
  3. Problemy z eksportem
  4. Prognozy dla USD/PLN i EUR/PLN
  5. Prognozy dla WIG

wykres PKB Polski

Źródło: Tradingeconomics

Problemy polskiego konsumenta

Pierwsze oznaki zadyszki polskiego konsumenta mogliśmy zobaczyć pośrednio poprzez spadek aktywności centrów handlowych. W trzecim kwartale 2024 r. liczba klientów w galeriach spadła o 12,4 proc. w porównaniu z ubiegłym rokiem. Przełożyło się to na spadek sprzedaży detalicznej we wrześniu o 3 proc. r/r., choć wcześniej prognozowano wzrost o 2,1 proc. Mimo to wciąż pozostajemy w czołówce europejskiego wzrostu PKB. 

wykres sprzedaż detaliczna Polski

Źródło: Tradingeconomics

Zarobki w Polsce wciąż szybko rosną

Wzrost w znacznej mierze jesteśmy wciąż w stanie utrzymywać przez konsumpcję wspieraną przez luźną politykę fiskalna, ale przede wszystkim dobra kondycja rynku pracy, co po spadku inflacji skutkowało przejściowym wzrostem realnej dynamiki wynagrodzeń do wartości dwucyfrowych. Skrajnie sprzyjająca budżetom gospodarstw domowych sytuacja nie mogła długo się utrzymać, ale w kolejnych kwartałach, w przeciwieństwie do większej części 2023 r., płace będą rosnąć w tempie ok. 10 proc., czyli zdecydowanie szybciej niż cen ostatni odczyt inflacji CPI to 5 proc.

wykres wynagrodzenia

Źródło: Tradingeconomics

Problemy z eksportem

W całym 2024 r. roku polska gospodarka w niesprzyjającym otoczeniu zewnętrznym powinna wzrosnąć o ok. 3 proc. r/r. W obecnych warunkach to dobry rezultat, ale najoptymistyczniejsze prognozy sprzed kilku miesięcy ewidentnie się nie ziszczą. W kolejnym roku sytuacja polskiego PKB w znacznej mierze będzie zależeć od koniunktury w Europie Zachodniej. Jej poprawa mogłaby zmienić sytuację bilansu płatniczego, który w III kwartale br. zaczął być mocno ujemny.

wykres bilans płatniczy

Źródło: Tradingeconomics

Prognozy dla USD/PLN i EUR/PLN

Nastawienie RPP jest fundamentem atrakcyjności złotego i mocno kontrastuje z globalną falą luzowania polityki pieniężnej, do której we wrześniu dołączyła także amerykańska Rezerwa Federalna, obniżając stopy procentowe już dwukrotnie. 

Złoty pozostaje stabilny wobec euro, a kurs EUR/PLN oscyluje wokół 4,35.

wykres EURPLN

Źródło: Conotoxia MT5, EURPLN, Daily

Po publikacji rozczarowujących danych o PKB Polski dolar kontynuuje umacnianie się, osiągając najwyższe poziomy w 2024 roku, a USD/PLN przebija kluczowy opór na poziomie 4,12 zł, co może wywołać dalszy rajd osłabienia się rodzimej waluty.

wykres USDPLN

Źródło: Conotoxia MT5, USDPLN, Daily

Warto pamiętać, że kurs USD/PLN jest w dużej mierze zależny od relacji EUR/USD, z wysoką korelacją tych dwóch par na poziomie aż 0,81!

Najnowsze dane o inflacji CPI w USA, która wzrosła w październiku do 2,6 proc. z 2,4 proc., wsparły dolara, obniżając kurs EUR/USD poniżej 1,06, czyli do najniższej wartości od wiosny. W ten sposób osiągnięty został także kluczowy poziom wsparcia przy 1,05. Inwestorzy przewidują, że zwycięstwo Donalda Trumpa może przyczynić się do wzrostu gospodarczego oraz wyższej inflacji w USA na skutek polityki celnej, co wspiera krótkoterminowe umocnienie dolara.

Mimo to analitycy Invest.Cinkciarz oceniają te oczekiwania rynkowe jako zawyżone i prognozują, że w 2025 r. dolar osłabi się, co pozwoliłoby złotemu odzyskać część strat, a kurs USD/PLN mógłby spaść w kierunku 4,0. Kurs EUR/USD prawdopodobnie powróci do poziomu 

Prognozy dla WIG

Szeroki indeks WIG od sześciu miesięcy wykazuje trend spadkowy, tracąc 11 proc. od swoich szczytów, po wcześniejszych spektakularnych wzrostach w 2023 r., kiedy zyskał aż 40 proc. Przypomnijmy, że rynek akcji często wyprzedza przyszłe wydarzenia gospodarcze, dlatego spadki na indeksach często poprzedzają kryzysy. Obecny spadek trudno jednak uznać za zapowiedź załamania gospodarczego. Wydaje się raczej, że inwestorzy wyceniają wolniejsze tempo wzrostu gospodarczego, co potwierdza ostatni odczyt PKB.

wykres WIG

Źródło: Tradingview

Odmrożenie cen żywności i energii spowodowało powrót inflacji w Polsce, co już odczuwają konsumenci, ograniczając wydatki i rzadziej odwiedzając centra handlowe. W efekcie trudna sytuacja czeka sektory zależne od konsumpcji indywidualnej, takie jak motoryzacja, media i handel detaliczny.

Analitycy Invest.Cinkciarz podkreślają jednak, że Polska wciąż utrzymuje się w czołówce krajów europejskich pod względem tempa wzrostu, a przy skrajnie niskich wycenach pozostają optymistycznie nastawieni do przyszłości kursu polskich akcji, indeks WIG w pierwszej połowie przyszłego roku może wręcz przebić swoje historyczne maksima.

 

Grzegorz Dróżdż, CIIA, Analityk Rynków Finansowych Conotoxia Ltd. (usługa inwestycyjna Cinkciarz.pl)

Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione. Wyniki osiągnięte w przeszłości nie są wiarygodnym wskaźnikiem przyszłych wyników.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76.23% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

13 lis 2024 13:20

Cena uranu wystrzeliła o 200 proc.! Czy uran może być inwestycją dekady?

5 lis 2024 15:39

Cartier, Dior, Amiri to mój dress code, czyli sytuacja na rynku dóbr luksusowych

29 paź 2024 15:03

Inwestorzy postawili zakład o wartości ponad 4 mld dolarów, że po wyborach bitcoin przebije poziom 100 tys. dolarów.

24 paź 2024 10:09

Argentyński „plan Balcerowicza” od Javiera Mileia

22 paź 2024 14:09

Złoto może zacząć spadać po wyborach?

17 paź 2024 15:16

TSMC przebija oczekiwania rynkowe. Rozwój AI przyspiesza!

76.23% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76.23% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.