W ciągu ostatnich pięciu lat cena uranu wzrosła o 208 procent, choć od początku tego roku zaobserwowano 27-procentową korektę od ostatnich szczytów. W tym samym okresie fundusz Global X Uranium ETF zyskał 177 procent. Wzrost cen uranu jest napędzany przez dwa główne czynniki: spadek produkcji i plany zwiększenia konsumpcji tego surowca w krajach rozwiniętych.
Spis treści:
- Przyszłość rynku uranu
- Co napędza wzrost ceny uranu?
- Rynek atomowy w stagnacji od 20 lat!
- Średni wiek elektrowni przekroczył 30 lat!
- Długoterminowe prognozy zmian cen uranu
Źródło: Tradingview
Przyszłość rynku uranu
Raport World Nuclear Association wskazuje, że popyt na uran wzrośnie w nadchodzących latach ze względu na plany rozwoju energetyki jądrowej jako źródła niskoemisyjnego. Podczas niedawnej konferencji COP28 w Dubaju 25 krajów ogłosiło zamiar potrojenia globalnej mocy nuklearnej do 2050 r. Realizacja tych planów może znacząco zwiększyć popyt na uran zarówno w celu dostarczenia nowych reaktorów, jak i przedłużenia działania istniejących jednostek. Największy wzrost popytu spodziewany jest w Azji, w szczególności w Chinach i Indiach, gdzie w budowie znajduje się odpowiednio 26 i 8 nowych reaktorów. Ponadto amerykańscy giganci technologiczni, tacy jak Alphabet, Meta, Amazon i Microsoft, ogłosili inwestycje w energię jądrową i współfinansowanie budowy małych reaktorów modułowych (SMR) w celu zabezpieczenia potrzeb energetycznych centrów danych wspierających rozwój sztucznej inteligencji. Zadeklarowany wkład dużych firm technologicznych jest jednak nadal niewielki w stosunku do globalnego popytu. Szacuje się, że zapotrzebowanie na uran wzrośnie o 27 proc. do 2030 r. i o 38 proc. w kolejnej dekadzie.
Źródło: Tradingeconomics
Co napędza wzrost ceny uranu?
Głównym czynnikiem napędzającym wzrost cen uranu jest jednak ciągły spadek jego produkcji. Około dwie trzecie światowej produkcji uranu pochodzi z Kazachstanu, Kanady i Australii, przy czym Kazachstan odpowiada za ok. 45 proc., Kanada za 15 proc., a Namibia za 11 proc. światowej produkcji. W latach 2018-2022 produkcja uranu spadła o 8,8 procent, w wyniku czego obecna produkcja zaspokaja tylko ok. 70 proc. globalnego popytu, a pozostała część jest dostarczana przez recykling i istniejące rezerwy.
Źródło: World Nuclear Association
Rynek atomowy w stagnacji od 20 lat!
Chociaż ceny uranu ulegają wahaniom, popyt na ten surowiec pozostawał stabilny w ciągu ostatnich dwóch dekad. Prognozy popytu zależą głównie od liczby działających reaktorów i ich wydajności, która pozostaje stabilna od czasu katastrofy w Fukushimie w 2011 r. Obecnie najwięcej reaktorów znajduje się w Stanach Zjednoczonych (94), a następnie we Francji i Chinach (po 56 reaktorów).
Źródło: World Nuclear Association
Średni wiek elektrowni przekroczył 30 lat!
Warto jednak zauważyć, że wiele zachodnich reaktorów starzeje się i może zostać wycofanych z eksploatacji w nadchodzących latach, potencjalnie negatywnie wpływając na popyt na uran. Obecne prognozy sugerują, że liczba nowych reaktorów niemal zrównoważy liczbę jednostek planowanych do wyłączenia. Nowe reaktory są jednak znacznie bardziej wydajne, co wpływa na popyt na uran. Średni wiek działającego reaktora wynosi obecnie ponad 30 lat, a niektóre z najstarszych mają ponad 50 lat. Te starsze jednostki są znacznie mniej wydajne niż nowsze reaktory budowane głównie w Chinach i Indiach.
Źródło: World Nuclear Association
Długoterminowe prognozy zmian cen uranu
Analitycy Invest.Cinkciarz podkreślają, że rosnący popyt na energię jądrową w krajach azjatyckich i trwające niedobory podaży uranu wspierają długoterminowe wzrosty cen tego surowca i pozytywnie wpływają na fundamenty spółek wydobywających uran. W rezultacie dalsze wzrosty cen uranu wydają się wysoce prawdopodobne w najbliższych latach.
Grzegorz Dróżdż, CIIA, Analityk Rynków Finansowych Conotoxia Ltd. (usługa inwestycyjna Cinkciarz.pl)
Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione. Wyniki osiągnięte w przeszłości nie są wiarygodnym wskaźnikiem przyszłych wyników.
Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76.23% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.