Cartier, Dior, Amiri to mój dress code, czyli sytuacja na rynku dóbr luksusowych

05.11.2024 15:39|Zespół Analityków, Conotoxia Ltd.

W ciągu minionych pięciu lat globalne spółki z branży dóbr luksusowych osiągały wyniki nieco poniżej średniej rynkowej. Indeks S&P Global Luxury wzrósł w tym okresie o niecałe 50 procent, podczas gdy główny indeks S&P 500 zyskał 85 procent. Najbardziej dynamiczne wzrosty wśród spółek luksusowych miały miejsce po pandemicznym szoku w 2020 r., kiedy to akcje w sektorze zyskały średnio aż 180 procent od dołu, osiągając szczyt w listopadzie 2021 r. Od tego czasu widoczna jest stagnacja, na którą duży wpływ miała sytuacja gospodarcza po wybuchu wojny na Ukrainie. Zastój dotyczy przede wszystkim Europy, skąd pochodzi wiele firm z tego sektora. Spada także tempo wzrostu popytu na dobra luksusowe w Chinach, które są coraz ważniejszym rynkiem dla tego segmentu. Wyniki sprzedaży spółek luksusowych są zatem silnie powiązane z globalną sytuacją gospodarczą, szczególnie w krajach rozwiniętych, co należy wziąć pod uwagę przy analizie ich potencjału.

Spis treści:

  1. Sukces inwestycyjny nie bierze się z kupowania dobrych rzeczy…
  2. Wysokiej jakości artykuły domowe od firmy Williams-Sonoma
  3. Coach, Kate Spade, czy Stuart Weitzman od Tapestry
  4. Biżuteria Kay, Zales i Jared od Signet Jewelers
  5. Ciężka sytuacja na kursie Christiana Diora

Sukces inwestycyjny nie bierze się z kupowania dobrych rzeczy…

Przed podjęciem decyzji inwestycyjnej warto przypomnieć sobie słowa słynnego inwestora Howarda Marksa: „Sukces inwestycyjny nie bierze się z kupowania dobrych rzeczy, ale z kupowania ich po korzystnej cenie”. Podobne podejście prezentuje profesor Uniwersytetu Nowojorskiego Aswath Damodaran, który podkreśla: „Patrz na cenę”. W związku z tym wybór spółek do portfela inwestycyjnego nie powinien opierać się wyłącznie na lubieniu ich produktów. Głównym czynnikiem powinna być cena, jaką płacimy za przyszłe zyski spółki. Aby ocenić, czy dany podmiot jest niedowartościowany, czy przewartościowany, można wykorzystać wskaźniki, np. ceny do zysku (C/Z). Dla indeksu S&P Global Luxury wynosi on 18, podczas gdy dla indeksu S&P 500 aż 29, co oznacza, że spółki z sektora luksusowego są relatywnie tańsze. Wskaźnik ten nie uwzględnia jednak oczekiwanego wzrostu zysków, który może być wyższy dla indeksu S&P 500 ze względu na jego silną ekspozycję na rozwój technologii, w tym sztucznej inteligencji.

wykres luxury index vs SPX

Źródło: TradingView

Warto zatem przyjrzeć się przewagom komparatywnym poszczególnych spółek, które mogą wynikać z rozpoznawalności marki, efektywności procesów produkcyjnych czy posiadania unikalnych patentów. W tym celu pomocny może być wskaźnik zwrotu z zainwestowanego kapitału (ROIC), który powinien przewyższać koszt kapitału. W ten sposób spółka generuje dodatkową wartość dla interesariuszy. Wysoki ROIC, zwykle powyżej 15 proc., wskazuje na solidny potencjał wzrostu.

Wysokiej jakości artykuły domowe od firmy Williams-Sonoma

Firmą, która doskonale spełnia te kryteria, jest Williams-Sonoma Inc. z siedzibą w USA, która prowadzi sprzedaż detaliczną luksusowych artykułów gospodarstwa domowego, m.in. AGD, mebli, dekoracji. Działa pod znanymi markami: Pottery Barn i West Elm. Akcje spółki są notowane przy wskaźniku C/Z na poziomie 15,9, który jest poniżej średniej rynkowej, a spółka ma bardzo wysoki i rosnący ROIC na poziomie 30,7 proc. Jej przewagą konkurencyjną jest efektywność operacyjna, z wysokimi marżami operacyjnymi na poziomie 18,4 proc.

wykres Williams Sonoma

Źródło: Conotoxia MT5, WillSonoma, Daily

Coach, Kate Spade, czy Stuart Weitzman od Tapestry

Innym przykładem z sektora luksusowego jest Tapestry Inc, amerykańska firma modowa, która jest właścicielem marek Coach, Kate Spade i Stuart Weitzman. Specjalizuje się w luksusowych torebkach, odzieży i akcesoriach. Akcje Tapestry notowane są przy wskaźniku C/Z na poziomie 14 i ROIC wynoszącym 18,9 proc. Tapestry, podobnie jak Williams-Sonoma, osiąga przewagę konkurencyjną dzięki wydajnej produkcji, co znajduje odzwierciedlenie w stosunkowo wysokiej marży operacyjnej wynoszącej 18,8 proc.

wykres Tapestry

Źródło: Conotoxia MT5, Tapestry, Daily

Biżuteria Kay, Zales i Jared od Signet Jewelers

Na uwagę zasługuje również Signet Jewelers Ltd., jeden z największych na świecie detaliczny sprzedawców biżuterii, prowadzący sklepy pod markami Kay, Zales, Jared i oferujący szeroką gamę biżuterii oraz zegarków. Wskaźnik C/Z spółki wynosi zaledwie 9,2, a ROIC 18,3 proc. Pomimo stosunkowo niskiej marży operacyjnej na poziomie 7,9 proc. spółka osiąga przewagę konkurencyjną dzięki efektowi skali.

wykres SignetJewelers

Źródło: Conotoxia MT5, SignetJewelers, Daily

Ciężka sytuacja na kursie Christiana Diora

Przykładem spółki osiągającej przewagę komparatywną dzięki wysokim marżom jest Christian Dior SE, francuska spółka specjalizująca się w dobrach luksusowych, w szczególności w dziedzinie mody, kosmetyków i perfum. Dior jest właścicielem renomowanej marki znanej z kolekcji haute couture, odzieży, skórzanych torebek, obuwia i biżuterii. Wskaźnik ceny do zysku dla spółki wynosi 17,8, co jest zbliżone do średniej rynkowej, ale wysoka marża operacyjna na poziomie 25,4 proc. pozwala spółce osiągnąć ROIC na poziomie 13,5 proc.

wykres Dior

Źródło: Conotoxia MT5, Dior, Daily

 

Grzegorz Dróżdż, CIIA, Analityk Rynków Finansowych Conotoxia Ltd. (usługa inwestycyjna Cinkciarz.pl)

Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione. Wyniki osiągnięte w przeszłości nie są wiarygodnym wskaźnikiem przyszłych wyników.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76.23% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

29 paź 2024 15:03

Inwestorzy postawili zakład o wartości ponad 4 mld dolarów, że po wyborach bitcoin przebije poziom 100 tys. dolarów.

24 paź 2024 10:09

Argentyński „plan Balcerowicza” od Javiera Mileia

22 paź 2024 14:09

Złoto może zacząć spadać po wyborach?

17 paź 2024 15:16

TSMC przebija oczekiwania rynkowe. Rozwój AI przyspiesza!

15 paź 2024 13:39

Czy eskalacja konfliktu na Bliskim Wschodzie zmieni prognozy OPEC? 

10 paź 2024 10:43

Dlaczego w Polsce zarabia się mniej niż w Niemczech?

76.23% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76.23% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.