Podsumowanie tygodnia - wzrost awersji do ryzyka

23.04.2021 16:24|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

Mijający tydzień zapadnie na długo w pamięci inwestorów na rynku kryptowalut, które spadły po 20 czy 30 proc., ale zdaje się także, że nastroje pogorszyły się również na giełdach akcji, gdzie pojawiają się pierwsze tygodniowe spadki niewidziane od kilku tygodni.

Europejskie akcje wydają się być na dobrej drodze do tego, aby odnotować w tym tygodniu pierwszą stratę od ośmiu tygodni, ponieważ inwestorzy prawdopodobnie przeszacowali perspektywy globalnego wzrostu w obliczu rosnącej liczby przypadków COVID i nowych restrykcji na całym świecie. Np. Japonia wprowadza od niedzieli stan wyjątkowy w Tokio i Osace, które potrwa do 11 maja. Jednocześnie, wpływ ewentualnej podwyżki podatku od zysków kapitałowych w USA zwiększył obawy inwestorów i również mógł prowadzić do pogorszenia sentymentu. Z pozytywnych informacji, Unia Europejska ogłosiła w piątek, że zgodziła się na zakup do 1,8 mld dawek szczepionki COVID-19 firmy Pfizer-BioNTech, co może przyspieszyć tempo szczepień.

Z danych makroekonomicznych wynikało, na podstawie badania Markit PMI, że aktywność sektora prywatnego w strefie euro wzrosła w kwietniu bardziej niż oczekiwano i w rosła w najszybszym tempie od lipca ubiegłego roku, pomimo spowolnienia wzrostu aktywności gospodarczej w Niemczech.

Również w Stanach Zjednoczonych zdaje się, że moglibyśmy obserwować pierwsze tygodniowe spadki indeksu S&P 500 po wcześniejszych czterech tygodniach wzrostów. Podobnie wygląda sytuacja na indeksie Dow Jones Industrial Average, który także po czterech tygodniach zwyżki może odnotować pierwszą korektę. W środowisku większych zawirowań na rynkach zdają się zyskiwać metale szlachetne. Srebro może podrożeć w tym tygodniu o około 0,8 proc., a złoto o 0,3 proc.

Na rynku walutowym tymczasem dolar amerykański zdawał się być od poniedziałku w odwrocie, zwłaszcza do japońskiego jena. JPY może zyskać w tym tygodniu 1 proc., a z kolei frank szwajcarski 0,5 proc. Takie zachowanie inwestorów zdaje się pokazywać wzrost awersji do ryzyka, gdy tanieją kryptowaluty, akcje, a drożeje złoto czy jen. Jednak czy te ponure nastroje utrzymają się także w kolejnych tygodniach? Wiele będzie zależało od jasnych deklaracji na temat podatków w USA, a nie tylko plotek, a także od zapewnień banków centralnych i polityków, że nadal będą wspierać gospodarkę.


Daniel Kostecki, główny analityk Conotoxia Ltd. (usługa Forex Cinkciarz.pl)

Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

77,46 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

23 kwi 2021 11:26

Turbulencje na rynku kryptowalut

22 kwi 2021 11:57

Dobre nastroje przed decyzją EBC. Złoto najdroższe od 2 miesięcy

21 kwi 2021 11:47

Obawy o epidemię zwiększają szanse na gołębi ton banków centralnych

20 kwi 2021 11:58

Wyceny na giełdach coraz wyższe

19 kwi 2021 11:49

Rollercoaster na rynku kryptowalut

16 kwi 2021 16:16

Hossa na całego – podsumowanie tygodnia

72.43% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 72.43% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.