Ten tydzień można podsumować w jeden sposób: kupuj wszystko, sprzedając waluty papierowe. Inwestorzy w mijającym tygodniu zdawali się podnosić ceny zdecydowanej większości popularnych kontraktów terminowych.
Na pierwszy plan wysuwa się ropa naftowa, której ceny w tym tygodniu zdają się rosnąć o około 7 proc., do poziomu 63 USD za baryłkę WTI oraz 67 USD za baryłkę ropy Brent. Jednym z głównych powodów wzrostu cen czarnego złota mogła być informacja dotycząca tego, że Międzynarodowa Agencja Energii i Organizacja Krajów Eksportujących Ropę Naftową podniosły swoje prognozy popytu na ropę na rok 2021 odpowiednio o 230 tys. i 100 tys. baryłek dziennie. Tym samym rynek zaczął optymistycznie szacować powrót do normalności gospodarczej w drugiej połowie tego roku ze względu na możliwość zaszczepienia znacznej części populacji w III kwartale. Odroczony popyt, utrudnienia w wyjazdach, wakacje – to może być czas zwiększonej konsumpcji ropy, o ile w tym czasie nie będą nadal obowiązywać restrykcje nakładane przez rządy.
Kolejne rynki, na które inwestorzy mogli zwrócić uwagę w tym tygodniu, to rynek srebra i złota. Pierwszy z nich zdaje się zyskiwać w tym tygodniu prawie 4 proc., a drugi z nich ponad 2 proc. Srebro jest głównie metalem przemysłowym, który mógł skorzystać na dobrych danych gospodarczych, zwłaszcza z Chin. Złoto z kolei może być wspierane przez zatrzymanie wzrostu rentowności obligacji w USA oraz wysokie odczyty inflacji. Roczna stopa inflacji w USA wzrosła w marcu do 2,6 proc., nieco powyżej prognoz na poziomie 2,5 proc., głównie z powodu cen energii. To najwyższy poziom od ponad dwóch lat. To z kolei może pogłębić ujemne realne stopy procentowe, co może sprzyjać notowaniom złota.
Nie sposób przejść obojętnie obok kolejnych rekordów na giełdach, i to zarówno w USA, jak i w Europie. Najsilniej rosnącym indeksem w ostatnich dniach wydaje się Nasdaq 100, który wzrósł o 1,5 proc. od początku tygodnia. Na drugim miejscu znajduje się ustanawiający rekordy wszech czasów niemiecki DAX ze wzrostem o około 1,3 proc. Podobnie, bo o 1,2 proc., wzrósł S&P 500, także bijąc rekord. DJIA wydaje się zyskiwać niecały 1 proc.
Na rynku kryptowalut także padły w tym tygodniu nowe rekordy. Bitcoin oraz ethereum ustanowiły nowe szczyty. I w ostatnich 7 dniach zdają się odpowiednio zyskiwać 4,6 oraz 15 proc. Po debiucie giełdy Coinbase, która jest najwyżej wycenianą giełdą na świecie, wydaje się, że rynek może czekać na debiut pierwszego amerykańskiego ETF na bitcoina. W SEC ma znajdować się już przynajmniej 8 wniosków, które mogą być rozpatrzone tej wiosny lub tego lata.
Daniel Kostecki, główny analityk Conotoxia Ltd. (usługa Forex Cinkciarz.pl)
Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.
77.46 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.