Zarówno wczorajszy odczyt inflacji ze Stanów Zjednoczonych, jak i informacja o wstrzymaniu szczepionki Johnson & Johnson mogły prowadzić do krótkoterminowego osłabienia amerykańskiej waluty. Kurs EUR/USD ponownie zbliżył się do 1,2000.
Cały indeks dolara spadł w środę do 91,7 pkt, blisko najniższych poziomów od miesiąca, ponieważ rentowność obligacji skarbowych ustabilizowała się znacznie poniżej ostatnich rocznych maksimów, a świeże dane o inflacji zmniejszyły obawy o zbliżający się tapering Fed, czyli zmniejszenie skali programu skupu aktywów.
Odczyt inflacji ponad miarę prognoz
Roczna stopa inflacji w USA wzrosła w marcu do 2,6 proc., nieco powyżej prognoz na poziomie 2,5 proc., głównie z powodu cen energii. To najwyższy poziom od ponad dwóch lat. Z kolei inflacja bazowa pozostała bez zmian w stosunku do poziomów z 2020 r., uspokajając inwestorów przed obawami o wzrost cen konsumpcyjnych.
Apetyt na dolara mogły osłabić również informacje o tym, że CDC i FDA zażądały wstrzymania podawania szczepionki na Covid-19 firmy Johnson & Johnson. Powodem miało być rozwinięcie się u sześciu osób w USA rzadkiego zaburzenia polegającego na zakrzepach krwi po podaniu szczepionki J&J. Tym samym rynek mógł odebrać to jako odsunięcie w czasie stanu pełnego zaszczepienia Amerykanów, co może oznaczać, że polityka monetarna dłużej pozostanie luźna, a to także odsuwa tapering w czasie.
Giełdowy paradoks związany z epidemią
Może być to korzystne zjawisko dla indeksów giełdowych, gdzie inwestorzy wydają się uzależnieni od taniego pieniądza płynącego z Rezerwy Federalnej USA. Tym samym powstawać może pewien paradoks. Im dłużej będzie trwać epidemia i społeczeństwo nie będzie zaszczepione, tym dłużej może trwać hossa na rynku akcji dzięki luźnej polityce monetarnej prowadzonej przez Fed. Z kolei szybkie tempo szczepień może oznaczać szybszy tapering, a to z kolei dla indeksów może już nie być tak korzystne.
We wtorek, S&P 500 wzrósł o 0,3 proc. i zamknął się na rekordowym poziomie 4.142 pkt, Nasdaq Composite wzrósł o 1,1 proc., do 13.996, podczas gdy Dow Jones spadł o 0,2 proc., do 33.677. Dziś również inwestorzy na Wall Street oczekują na rozpoczęcie sezonu publikacji wyników. Goldman Sachs, JPMorgan Chase i Wells Fargo mają przedstawić raporty przed otwarciem sesji.
Historyczny debiut giełdy Coinbase
Wydarzeniem dnia może być jednak debiut największej amerykańskiej giełdy kryptowalut Coinbase. Jej wycena sięga wstępnie 67 mld USD, czyli tyle, ile wycena największego na świecie operatora giełd papierów wartościowych Intercontinental Exchange. Jeśli kapitalizacja Coinbase wzrośnie w dniu debiutu, to będziemy świadkami historycznego wydarzenia: rynek może lepiej wyceniać perspektywy dla tokenów i walut cyfrowych niż tradycyjnych aktywów finansowych… Tak czy owak, jesteśmy świadkami wydarzenia, które zapisze się na kartach dziejów rynków finansowych.
Daniel Kostecki, główny analityk Conotoxia Ltd. (usługa Forex Cinkciarz.pl)
Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.
77.46 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.