Bardzo udany tydzień dla złotego

09.04.2021 16:31|Zespół Analityków Conotoxia Ltd.

Polska waluta zdaje się wracać do łask inwestorów, kończąc tydzień zdecydowanym umocnieniem. Tym samym trend deprecjacji PLN mógł zostać wyhamowany, co może też mieć związek ze zmianą komunikatu Rady Polityki Pieniężnej.

W tym tygodniu Rada poinformowała, że kurs już nie jest niedostosowany do sytuacji makroekonomicznej, a może mieć wpływ na dalszy wzrost gospodarczy. Stąd też PLN mógł dostać wiatr w żagle, gdyż prawdopodobieństwo gry przeciwko bankowi centralnemu znacznie się zmniejszyło. W rezultacie kurs USD/PLN spadł z 3,98 do 3,82, EUR/PLN cofnął się z 4,67 do 4,53, a GBP/PLN zawrócił z 5,48 do 5,22 zł.

Ostatnio dowiedzieliśmy się, że rekordowo niskie stopy procentowe w Polsce powinny zostać utrzymane na niezmienionym poziomie w kolejnych kwartałach, jeśli utrzyma się ożywienie gospodarcze, a inflacja zbliży się do celu 2,5 proc. w ciągu najbliższych 2 lat – tak uważa większość członków Rady Polityki Pieniężnej.

Jednocześnie w opinii tych członków RPP, gdyby warunki i perspektywy gospodarcze uległy znacznemu pogorszeniu, np. z powodu nowego nasilenia pandemii, uzasadnione mogłoby być dalsze łagodzenie polityki pieniężnej, w tym obniżenie stóp procentowych.

Niektórzy członkowie RPP byli przeciwni kolejnej obniżce stóp, nawet gdyby dalsze łagodzenie warunków monetarnych okazało się konieczne; opowiadali się natomiast za wprowadzeniem dodatkowych działań zwiększających akcję kredytową dla przedsiębiorstw. Niektórzy członkowie stwierdzili, że rozważenie podwyżki stóp w II poł. 2021 r. może być celowe w przypadku gwałtownego wzrostu presji inflacyjnej.

Tym samym złoty mógł odrobić straty, które poniósł względem walut regionu: węgierskiego forinta czy korony czeskiej. Niemniej jednak złotemu i tak daleko do innych walut krajów rynków wschodzących: RPA, Meksyku czy Brazylii. Waluty tych państw wydają się obecnie zdecydowanie mocniejsze.


Daniel Kostecki, główny analityk Conotoxia Ltd. (usługa Forex Cinkciarz.pl)

Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

77.46 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

9 Apr 2021 11:58

Sześć tygodni z rzędu wzrostów indeksów giełdowych

8 Apr 2021 11:10

Rekordy na giełdach po minutkach Fed

1 Apr 2021 10:47

Amerykanie z nowym planem. Dolar zbliża się do przesilenia?

31 Mar 2021 12:06

Burzliwy kwartał na rynkach finansowych

30 Mar 2021 11:57

Ciekawie na rynkach. Giełdy, rentowności i dolar w górę

29 Mar 2021 11:16

Dolar i funt w natarciu, euro w odwrocie

71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.