Indeks dolara pozostał we wtorek na poziomie 92,1 pkt, co nie zdarzyło się od trzech tygodni. Inwestorzy oczekują na kluczowe dane gospodarcze, które dostarczą informacji na temat ożywienia w Stanach Zjednoczonych, w tym na publikację wskaźnika inflacji.
Inwestorzy mogą oczekiwać wzrostu cen w obliczu zwiększonych bodźców fiskalnych i monetarnych oraz ponownego otwierania firm po zamknięciach związanych z COVID-19. Prezes Fed konsekwentnie bagatelizuje ryzyko inflacyjne, mówiąc, że wzrost cen będzie tymczasowy i że chce, aby inflacja wzrosła do 2 proc.
Rentowność obligacji skarbowych wzrosła, ale pozostała poniżej 14-miesięcznych szczytów, które zostały osiągnięte w ostatnim czasie. Dolar amerykański na szerokim rynku po praz pierwszy w tym roku zanotował tygodniowy spadek o ok. 1 proc. Nadal jednak amerykańska waluta ma możliwość wzrostu, ponieważ gospodarka USA wydaje się lepiej przygotowana niż inne do silnego wyjścia z pandemii koronawirusa.
Kurs głównej pary walutowej EUR/USD od pięciu dni zdaje się tworzyć lokalną konsolidację przypominającą trójkąt symetryczny, gdzie kluczowy opór może znajdować się w rejonie 1,1927, a z kolei wsparcie może wypadać w rejonie 1,1860. Stąd też wydaje się, że rynek może potrzebować nowego bodźca, aby z tejże konsolidacji się wybić i podążyć nowym trendem. Teoretyczne zasięgi po wybiciu, w zależności od kierunku, mogą znajdować się w rejonie 1,2000 lub przy 1,1820. Z kolei pary walutowe GBP/USD czy USD/CHF zdają się bronić potencjalnych wsparć. Mogą to być odpowiednio poziomy 1,3670 oraz 0,9210.
Według konsensusu rynkowego w marcu inflacja konsumencka w Stanach Zjednoczonych miała wzrosnąć o 2,5 proc. w ujęciu rocznym z 1,7 proc. miesiąc wcześniej. Taka publikacja byłaby najwyższą od stycznia 2020 r. Jednak należy zaznaczyć, że Fed jest przygotowany na tymczasowy wzrost inflacji z racji wprowadzenia AIT, czyli średniego celu inflacyjnego. To z kolei pozwoliłoby na brak zmian stóp procentowych przy przejściowo wyższym wzroście cen. Niemniej jednak Fed może mieć jeszcze jeden wskaźnik dla prowadzonej przez siebie polityki monetarnej. Mowa o procencie zaszczepionej populacji. James Bullard z Fed zaznaczył, że jeśli 75 proc. Amerykanów zostanie zaszczepione, to może pojawić się dyskusja nad tym, kiedy rozpocząć zmniejszanie skupu aktywów. Może zatem dojść do sytuacji, w której poprawa sytuacji epidemicznej pogorszy sytuację na Wall Street przez rozważania nad zacieśnieniem polityki monetarnej.
Daniel Kostecki, główny analityk Conotoxia Ltd. (usługa Forex Cinkciarz.pl)
Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.
77.46 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.