Powoli przyzwyczajamy się do tego, że każdy kolejny dzień przynosi kolejny rekord na rynku akcji w Stanach Zjednoczonych czy w Europie, gdzie także trwa hossa. Nawet w Niemczech, gdzie obniżane są prognozy dla wzrostu w 2021 r., DAX bije kolejne rekordy.
Europejskie akcje nieznacznie wzrosły w piątek, a frankfurcki DAX 30 osiągnął nowy rekordowy poziom 15 290 punktów, ponieważ dobre dane z USA i Chin zwiększyły nadzieje na globalne ożywienie gospodarcze. Chiny odnotowały rekordowy, bo równy 18,3 proc. wzrost gospodarczy w pierwszym kwartale, nieznacznie różniący się od oczekiwań rynkowych. Sprzedaż detaliczna podskoczyła w marcu o 34,2 proc., najwięcej od 1995 roku i powyżej prognoz na poziomie 28 proc. W tym samym czasie sprzedaż detaliczna w USA wzrosła w marcu o 9,8 proc., czyli powyżej oczekiwań. Jest to rekordowy wynik, licząc od maja ub.r. Liczba wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w USA spadła w zeszłym tygodniu do najniższego poziomu od ponad roku. W Europie liczba rejestracji nowych samochodów w UE wzrosła w marcu o 87,3 proc. rok do roku. Dla niemieckiej giełdy istotne mogły być także informacje ze spółek, gdzie akcje Daimlera wzrosły po ogłoszeniu wzrostu zysków dzięki silnemu popytowi w Chinach.
Trwający sezon wyników na Wall Street również może sprzyjać tamtejszym indeksom giełdowym, które w czwartek zdecydowanie zdawały się zyskiwać. Dow Jones wzrósł o 57 punktów, czyli 0,2 proc., do 33.504. S&P 500 wzrósł o 17 punktów, do 4,097, a Nasdaq, wzrósł o 141 punktów, do 13.829. Tym samym zostały pobite kolejne rekordy wszech czasów. Co ciekawe, Bloomberg podał, że fundusze hedgingowe były głównym graczem w tegorocznej wyprzedaży papierów skarbowych, pozbywając się ponad 100 miliardów dolarów od początku stycznia. Co to oznaczać może dla rynku akcji?
Otóż może to oznaczać klasyczną rotację kapitału. Fundusze hedgingowe w środowisku zerowych stóp procentowych nie będą raczej trzymać gotówki, muszą ją na coś wydawać. Po sprzedaży obligacji naturalnym kierunkiem może być właśnie rynek akcji. Ten mimo wszystko wydaje się rosnąć i może być wspierany pieniędzmi funduszy. Jeśli tak, to być może aktualnie na giełdach obserwujemy finalne wypchnięcie cen akcji w trendzie, który trwa od marca 2020 r. Po jego wykonaniu być może przyjdzie czas na zdecydowanie większą korektę wywołaną realizacją zysków funduszy.
Wtedy można zastanowić się, co z kolei mogą one zrobić z pieniędzmi otrzymanymi ze sprzedaży akcji? Z reguły przy spadkach na giełdach drożeć może złoto. Czy taki scenariusz na najbliższe miesiące jest słuszny? Czas nam to pokaże.
Daniel Kostecki, główny analityk Conotoxia Ltd. (usługa Forex Cinkciarz.pl)
Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.
77.46 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.